Finał programu „Comic Challenge: Pathfinder/ AI”

Finaliści 6 ed. konkursu Cocmic Challenge

W dniu 25 kwietnia 2024 r. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się finał programu „Comic Challenge: Pathfinder/ AI”. Zwycięzcami został zespół WHALE WATCHERS z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Konkurs „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI” był realizowany przez Fundację „SpaceShipe” w partnerstwie strategicznym z firmą ICEYE i został skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Pisaliśmy o tym w artykule Wystartował nowa edycja programu „Cosmic Challenge”.

Finał szóstej edycji programu „Comic Challenge” miał miejsce w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w dniu 25 kwietnia 2024 r. Został zorganizowany przez Fundację “SpaceShip” we współpracy z firmami ICEYE oraz PKO Bank Polski. Uczestnicy konkursu mieli przygotować pracę pisemną nt. „Biznesowe wykorzystanie danych satelitarnych z użyciem AI”.

W składzie jury konkursu „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI znaleźli się:

• dr Leszek Lamentowski – ICEYE
  • Jacek Stryczynski – PKO Bank Polski
  • Michał Pilecki – POLSA Polska Agencja Kosmiczna
  • Kinga Gruszecka – Polish Space Professionals Association
  • Anna Mirończuk – ESA BIC Poland
  • dr Izabela Kowalska-Leszczyńska – Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Maciek Myśliwiec – Space Agency
  • Błażej Roch Żyliński – TechOcean Sp. z o.o. - Task-Force Engineers
  • Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Marcin Giza – SpaceShip

Jury wspierał Prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMSC) w Lublinie ds. rozwoju i współpracy z gospodarką - prof. dr. hab Zbigniew Pastuszak.

Zwycięzcą szóstej edycji konkursu został zespół WHALE WATCHERS z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie.

• miejsce II – zespół LWC z Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie
  • miejsce III – zespół LineGuard z IX LO w Warszawie.

Zdobywcy I miejsca w nagrodę odbędą wizytę w ośrodku ESA – European Space Agency (ESRIN) we Frascati we Włoszech.

Zdobywcy miejsc I-III wybiorą się z wizytą do warszawskiego oddziału firmy ICEYE – Partnera Strategicznego edycji.

Wszyscy finaliści konkursu zostają automatycznie objęci Programem Mentorskim programu „Cosmic Challenge”.

Realizacja szóstej edycji programu „Comic Challenge: Pathfinder/ AI” była możliwa dzięki pomocy partnerów Fundacji „SpaceShipe” czyli: Ministerstwa Rozwoju i Technologii , POLSA Polskiej Agencji Kosmicznej, Polish Space Professionals Association, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, EUSPA - EU Agency for the Space Programme, ESA BIC Poland , Ambasada Włoch, Space Agency, ThinkhackR, Space Technology Centre AGH, European Space Foundation, Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, Akademii Leona Koźmińskiego, SPACE4GEO, Space24.pl, Astronomia24, AstroNet, Kosmonauta.net

Źródło: Fundacja SpaceShipe

Opracował: Paweł Z. Grochowalski