Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 23 mar 2017
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się do serii trzech spacerów kosmicznych, pierwszy z nich odbędzie się już w piątek po 15... Zapraszamy na podsumowanie działań z ostatnich (wyjątkowo) dwóch tygodni działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przygotowania do piątkowego spaceru


Trójka astronautów przygotowuje się do piątkowego spaceru kosmicznego. Jutrzejszy spacer rozpocznie się o godzinie 15 polskiego czasu. W przestrzeń na zewnątrz stacji wyjdzie dwójka astronautów Shane Kimbrough oraz Thomas Pesquet. Wspomagać ich będzie pozostająca wewnątrz Peggy Whitson.

W ramach spaceru astronauci wykonają pracę przygotowującą stację do przyszłych przylotów załogowych statków komercyjnych firm Boeing oraz SpaceX. Dwójka będzie miała za zadanie m.in. przenieść stary interfejs dokowania PMA-3 z modułu Tranquility do modułu Harmony, a także wymienić oprogramowanie w komputerach zewnętrznych, służących procedurom dokowań statków.

Dragon powrócił na Ziemię


W ubiegły weekend w wodach Pacyfiku wodowała kapsuła Dragon, która wróciła z kilkumiesięcznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 10. misja zaopatrzeniowa do stacji statku Dragon rozpoczęła się startem 19 lutego. Kilka dni później kapsuła została przytwierdzona do węzła cumowniczego w amerykańskiej części stacji, przywożąc członkom Ekspedycji 50. zaopatrzenie i masę nowych eksperymentów naukowych (więcej pisaliśmy o tym w 6. odcinku cyklu).

Dragon zabrał ze sobą z powrotem sporą ilość planowanego do odzyskania sprzętu i wyników eksperymentów. Na Ziemię wrócił m.in. eksperyment badania komórek macierzystych Microgravity Expanded Stem Cells. Informacje pozyskane z badań w ramach tego eksperymentu mogą poprawić naszą wiedzę o nowotworach. Oprócz tego mogą przyczynić się do polepszenia produkcji komórek macierzystych potrzebnych do leczenia ludzi na Ziemi.

Cygnus zapakowany


Do lotu na pokład ISS przygotowany już został statek zaopatrzeniowy Cygnus. Start zaplanowany początkowo na 27 marca opóźni się jednak z uwagi na usterkę rakiety Atlas V, wykrytą podczas przedstartowych testów.

Będzie to już 7. misja zaopatrzeniowa do stacji prywatnej firmy Orbital ATK. Oprócz artykułów pierwszej potrzeby dla astronautów na orbicie i sprzętu konserwacyjnego dla stacji, na pokładzie kapsuły polecą kolejne eksperymenty.

Na pokład stacji zawita druga seria badania Genes in Space. Tym razem eksperyment sprawdzi czy da się w warunkach mikrograwitacji zmierzyć telomery – końcówki chromosomów, chroniące nasze DNA podczas procesu replikacji. Telomery skracają się podczas każdego podziału komórki, jednak warunki podróży kosmicznej mogą prowadzić do zaburzeń regulacji ich długości, co z kolei zostało powiązane z wieloma chorobami.

Po raz kolejny przyleci do ISS miniaturowy przyrząd do sekwencjonowania DNA. Pierwsze eksperymenty w lato 2016 roku wykazały po raz pierwszy skuteczność odczytywania par bazowych DNA w próbkach w warunkach mikrograwitacji, przy użyciu małego urządzenia. Teraz testy te będą kontynuowane. Sekwencjonowanie DNA na orbicie, zamiast wysyłania próbek na Ziemie może znacząco przyspieszyć diagnostykę chorób członków załogi stacji czy też badanie środowiska mikrobiologicznego na jej pokładzie.

Statek spędzi cztery miesiące, będąc zadokowanym do stacji. Po tym czasie odłączy się od portu w amerykańskiej części stacji i wykonany zostanie na nim eksepryment Saffire III. Jest to badanie kontrolowanego pożaru w statku, które może pomóc w rozwoju sposobów rozpoznawania gazów i innych produktów spalania w statku kosmicznym, a także możliwości gaszenia takich pożarów.

Nauka na Stacji


Na zewnątrz stacji załodze naziemnej udało się zamontować i sprawdzić urządzenie SAGE III, które mierzyć będzie poziom ozonu oraz innych gazów i aerozoli w atmosferze naszej planety. Urządzenie przygląda się atmosferze przez które świeci Słońce lub Księżyc. W ten sposób naukowcy mogą lepiej poznać procesy zachodzące w atmosferze i dokładniej poznać stabilność warstwy ozonowej.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Jeden z poprzednich statków Cygnus złapany przez ramię robotyczne Canadarm. Zdjęcie zostało wykonane z pokładu ISS 23 października 2016 roku. Źródło: NASA.