Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 18 paź 2017

Zapraszamy do przeczytania kolejnego podsumowania z wydarzeń dotyczących działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przypominamy start kapsuły zaopatrzeniowej Progress, podsumowujemy naukowe badania prowadzone w ostatnim czasie na pokładzie i opisujemy budowę nowych szaf do eksperymentów na stacji.

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała w sobotę 14 października rakieta Sojuz ze statkiem zaopatrzeniowym Progress. Kapsuła przywiozła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prawie 3 tony zaopatrzenia, w tym paliwa i wody do systemów stacji, sprzętu utrzymaniowego dla kompleksu oraz zapasów dla załogi. Statek zadokował do portu Pirs w rosyjskiej częsci stacji 16 października o 13:04 polskiego czasu.

Start miał się początkowo odbyć już w czwartek, jednak w ostatnich momentach przerwano wtedy odliczanie.

Agencja NASA przełożyła trzeci w tym miesiącu spacer kosmiczny na najbliższy piątek, 20 października. W przestrzeń kosmiczną wyjdą wtedy Randy Bresnik i Joe Acaba. Do głównych zadań astronautów należeć będą: wymiana bezpiecznika na platfomie OETP robota Dextre, instalacja kamery HD na strukturze szkieletowej Starboard 1 oraz wymiana światła na nowych, zamontowanych podczas poprzedniego spaceru końcówkach ramienia Canadarm2.

O poprzednich październikowych spacerach pisaliśmy w poprzednim odcinku cyklu

Nowy dom dla ładunków naukowych na orbicie


Inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Huntsville pracują nad nową, uproszczoną wersją szaf naukowych, w których w przyszłości mają być przeprowadzane rozmaite eksperymenty na pokładzie ISS.

Rosnące zapotrzebowanie na miejsce i zasoby dla coraz nowocześniejszych badań prowadzonych na orbicie wymusiły konieczność zaprojektowania jeszcze bardziej ergonomicznych rozwiązań, które pozwolą zmieścić arsenał naukowy stacji w uniwersalnych szafach (tzw. rack).

Już teraz przewiduje się, że do końca 2018 roku wszystkie 8 uniwersalnych szaf zostanie wypełnionych po brzegi eksperymentami. Nowe szafy EXPRESS cechować się będą uproszczoną budowę i ustandaryzowanymi, uniwersalnymi interfejsami, które ułatwią projektowanie pod nie ładunków naukowych.

Obecnie znajdujące się na stacji szafy zostały na nią dostarczone w latach 2001-2011. Zapewniają wszystkie potrzebne zasoby takie jak woda, prąd, chłodzenie i złącza danych. Każda z szaf jest podzielona na osiem mniejszych kontenerów i dwie szuflady. Eksperymenty wewnątrz szaf mogą być monitorowane i kontrolowane przez załogę naziemną i astronautów na orbicie.

Nowe szafy nazwane Basic Express Rack są projektowane przez Centrum Marshalla, a budowane przez firmę Boeing. Pierwsze dwie nowe szafy zostaną dostarczone na pokład stacji pod koniec 2018 roku za pomocą japońskiego statku towarowego HTV7.

Podsumowanie naukowe tygodnia


Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej skonfigurował odnowiony moduł teleskopu optycznego LMM (Light Microscopy Module). Urządzenie to pozwala obrazować zjawiska na poziomie mikroskopowym w warunkach nieważkości. Zrozumienie struktury materii w tak małej skali i niezwykłych warunkach może przyczynić się do rozwoju nowych materiałów z przeznaczeniem zarówno na Ziemi jak i w kosmosie. Ostatnia aktualizacja urządzenia umożliwia obrazowanie trójwymiarowe złożonych struktur w płynach oraz modelowanie ruchu pojedynczych cząstek z rozdzielczością mikrona (jednej milionowej metra).

Pierwszym eksperymentem, który zostanie wykonany na zaktualizowanym mikroskopie będzie ACE-T6 (Advanced Colloids Experiment-Temperature 6). Badanie polega na obserwowaniu zachowania koloidów, czyli niejednorodnych mieszanin, z których jedna jest rozproszona w drugiej sprawiając wrażenie jednorodności (przykładem takiej substancji jest choćby mleko). W warunkach grawitacji cząstki zawieszone w płynie szybko opadają, na orbicie można badać zachowanie takiego koloidu dłużej i znacznie dokładniej.

Załoga wymieniła także dysk twardy w komputerze odpowiedzialnym za analizę danych w ramach eksperymentu Meteor (Meteor Composition Determination). Badanie polega na obserwacji pyłu meteoroidalnego na orbicie okołoziemskiej i późniejszą analizę spektroskopową, w celu ustalenia jego składu chemicznego. Kamera eksperymentu umieszczona jest na urządzeniu WORF w module Destiny.

Paolo Nespoli wykonał kolejną sesję eksperymentu Fine Motor Skills, który bada wpływ mikrograwitacji na zdolności psychomotoryczne ludzi. Każdy astronauta co jakiś czas wykonuje interaktywne zadania na tablecie mierzące jego refleks i zręczność. Eksperyment w celach porównawczych wykonywany jest przez astronautów przed przylotem na stację, a także w okresie po powrocie.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Astronauta Mark Vande Hei na zewnątrz modułu Destiny, sfotografowany podczas spaceru kosmicznego 10 października 2017 roku. Źródło: NASA.