Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 24 lut 2017
Mijający tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był niemal w całości poświęcony obsłudze przylatujących do stacji statków zaopatrzeniowych. W czwartek do amerykańskiej części stacji przycumował Dragon, w piątek natomiast do rosyjskiego modułu przytwierdził się Progres. W kolejnym odcinku aktualności z ISS piszemy o tych misjach i wspominamy o rozszerzeniu kontraktu NASA na podróże amerykańskich astronautów rosyjskimi statkami Sojuz.

Dragon z eksperymentami cumuje do stacji


Długo wyczekiwana kapsuła zaopatrzeniowa Dragon firmy SpaceX, została przechwycona przez ramię robotyczne stacji w czwartek, 23. lutego. Po anulowanej próbie zbliżenia i cumowania w środę, dzień później wszystko już poszło zgodnie z planem i statek wypełniony masą eksperymentów naukowych, zaopatrzeniem dla załogi i sprzętem konserwacyjnym dla stacji został przytwierdzony o 11:44 polskiego czasu do portu w module Harmony, w amerykańskiej części stacji.

W poprzednim odcinku "Aktualności z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej", pisaliśmy o naukowej zawartości kapsuły.

Dragon został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 (nasza relacja tutaj), która po raz pierwszy startowała z historycznego kompleksu startowego LC-39A w Kennedy Space Center na Florydzie. Z tego miejsca startowali rakietą Saturn V astronauci misji Apollo oraz wszystkie amerykańskie wahadłowce.

Kapsuła pozostanie przytwierdzona do stacji do drugiej połowy marca, następnie odłączy się od portu cumowniczego i wróci na Ziemię, lądując na Oceanie Spokojnym. Następna amerykańska misja zaopatrzeniowa do stacji odbędzie się 20 marca. Wówczas wyniesiony zostanie statek Cygnus firmy Orbital ATK.

Progres dokuje do ISS dzień po Dragonie


Rosyjski bezzałogowy zaopatrzeniowiec Progress MS-05 zadokował w piątek do portu w module Pirs Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Progres przywiózł na stację prawie 3 tony zapasów żywieniowych, oprzyrządowania konserwacyjnego stacji, ubrań, rosyjskich eksperymentów. W ładunku znalazł się drugi egzemplarz nowego skafandra do rosyjskich spacerów kosmicznych Orlan-MKS. Pierwszy skafander przepadł wraz katastrofalnym lotem poprzedniego Progresa w grudniu ubiegłego roku.

Kapsułę Progres wyniosła na odpowiednią orbitę rakieta Sojuz U, która zakończyła swoją 44-letnią karierę udanym startem z kosmodromu Bajkonur w środę 22. lutego. Więcej o starcie pisaliśmy tutaj.

Dokowanie, po dwudniowej procedurze lotu do stacji, nastąpiło w piątek, 24. lutego o godzinie 9:30 rano polskiego czasu. Jest to 68. misja zaopatrzeniowego statku Progres do ISS. Do tej pory nie udały się tylko trzy misje, co ciekawe wszystkie katastrofy miały miejsce w bieżącej dekadzie (2011, 2015 i 2016).

Obecny układ statków na ISS


Na załączonej niżej grafice możecie zaobserwować wszystkie przytwierdzone obecnie do ISS statki. Obecnie jest ich w sumie pięć. Dwa załogowe statki Sojuz MS, eksperymentalny moduł dmuchany BEAM oraz zaopatrzeniowce: Dragon i Progress.

https://www.nasa.gov/feature/visiting-vehicle-launches-arrivals-and-departures

Kiedy załogowe loty komercyjne do ISS?


NASA wykupiła właśnie po jednym dodatkowym locie dla swoich astronautów statkiem Sojuz w 2017 o 2018 roku. Tym samym agencja chce zwiększyć czas przeznaczony na badania naukowe prowadzone w orbitalnym laboratorium przez amerykańskich astronautów. Wiąże się to z planem poszerzenia liczebności amerykańskiego segmentu z 3 do 4 osób.

Rozszerzenie kontraktu obejmuje loty dwóch statków Sojuz jesienią tego roku i wiosną przyszłego. W obu tych misjach NASA wykupiła po dwa miejsca dla swoich astronautów.

Rozszerzenie kontraktu wiąże się nie tylko z chęcią rozszerzenia badań na ISS, ale także z obawą opóźnień w rozwoju komercyjnych lotów załogowych i potencjalnych problemów z certyfikacją dla firm SpaceX i Boeing, które rozwijają swój program załogowy dla NASA. Agencja zamówiła od obu firm już po 6 misji załogowych do ISS.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Zadokowany do stacji załogowy statek Sojuz, podczas przelotu nad Zatoką Meksykańską, dalej widoczny Półwysep Floryda. Żródło: NASA.