Przejdź do treści
REDSHIFT I - Redshift

REDSHIFT I — Redshift

Redshift, czyli zjawisko poczerwienienia śwatła obiektów astronomicznych oddalających się od nas z relatywistycznymi prędkościami, zna zapewne każdy miłośnik astronomii. Podobnie znana wśród miłośników muzyki elektronicznej powinna być formacja powstała w 1996 r. z inicjatywy Marka Shreeva. W jej skład wchodzą bracia Mark i Julian Shreeve oraz James Goddard i gitarzysta Rob Jenkins. Rok 1996 to również data wydania ich pierwszego albumu zatytułowanego po prostu „Redshift”.

Płyta mile zaskoczyła miłośników starej poczciwej szkoły berlińskiej. Znajdują się na niej 4 kompozycje, niosące w sobie potężny ładunek analogowych brzmień wypełniających długie suity muzyki elektronicznej. Swą budową nawiązują do klasycznych dzieł Tangerine Dream czy Klausa Schulze z połowy lat 70. Ostatni utwór na płycie, zatytułowany „Blueshift”, kończy się odgłosem bicia serca trwającym dobre kilka minut. Prawdziwe ukojenie po niesamowitej podróży w tajemniczy, momentami groźny, tak inny od świata, do którego przywykliśmy, Kosmos.

Redshift na żywo

Redshift na żywo podczas 6. Alfa Centauri Festival, w kwietniu 1999 r., w Huizen (Holandia).
Fot. Ed in den Bosch & Eric Snelders

Druga płyta „Ether” to już materiał koncertowy zarejstrowany jeszcze w grudniu 1996 r. w planetarium Jodrell Bank. Na kolejny materiał studyjny trzeba było czekać 3 lata. Choć płyta „Down Time” nie zawiera już długich suit, nadal dostarcza sporo tych samych emocji, co wcześniejsze albumy.

I jeszcze jedna refleksja… W czasach płyt analogowych zdarzało mi się kupować płyty tylko ze względu na intrygujące czy też po prostu ładne, okładki. Format płyty kompaktowej (12×12 cm) jest już tej magii pozbawiony. O dziwo, okładki płyt grupy Redshift jednak zwracają na siebie uwagę. Jakby ktoś wykadrował fragmenty „Gwieździstej nocy” Vincenta van Gogha. Każdy, kto przeżył kiedyś oczarowanie tym obrazem, zrozumie, co mam na myśli…

W minionym 2004 r. ukazały się dwie nowe płyty zespołu: studyjna „Oblivion” i zapis koncertu z 2002 r. „Faultline”.

Witrynę internetową poświęconą zespołowi „Redshift”, prowadzoną przez Pawła Zamarło znajdą Czytelnicy pod adresem http://redshreeve.org/.

(Źródło: „Urania — PA” nr 1/2005)