Arecibo

Duża planetoida NEO "sfotografowana" przez radioteleskopy

Duża planetoida, oznaczona numerem 2014 JO25 na upamiętnienie czasu jej odkrycia minęła, Ziemię w kwietniu tego roku. Wycelowano w nią wówczas radioteleskopy z Goldstone i Arecibo. Dzięki tym obserwacjom mamy dziś dokładne zdjęcia tego obiektu - znamy też jego rozmiar i przyszłą trajektorię.

Odkryto najmasywniejszy układ podwójny gwiazd neutronowych w projekcie Einstein@home

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył najbardziej masywny układ podwójny gwiazd neutronowy dzięki projektowi przeliczania rozproszonego Einstein@home, z danych uzyskanych z radioteleskopu w Arecibo.

Co dalej z radioteleskopem Arecibo?

Obserwatorium Arecibo, ponad trzystumetrowy radioteleskop o pojedynczej czaszy z aktywnym radarem, do niedawna największy na świecie, może być już w przyszłym roku wyłączony lub nawet - w skrajnym przypadku - rozmontowany. Powodem są problemy z finansowaniem jego dalszej pracy.

Astronarium nr 21 o planetach wokół pulsara

Aleksander Wolszczan w programie "Astronarium"
Najnowszy odcinek programu telewizyjnego "Astronarium" będzie poświęcony planetom pozasłonecznym, a dokładniej planetom wokół pulsara. Będą piękne zdjęcia z Obserwatorium Arecibo oraz rozmowa z odkrywcą pierwszego układu planetarnego prof. Aleksandrem Wolszczanem. Premiera w sobotę 19 marca 2016 r o godz. 17.00 na kanale TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej.

Zarejestrowano powtarzalne wybuchy radiowe w kosmosie

Szybko wybuch radiowy FRB 121102
Międzynarodowa grupa badawcza astronomów wykryła powtarzające się, krótkotrwałe wybuchy radiowe z tego samego obszaru na niebie, pochodzące spoza Drogi Mlecznej. I wcale nie chodzi tutaj o dobrze znane pulsary. Jak pochodzenie tych tajemniczych radiowych emisji z dalekiego kosmosu tłumaczą naukowcy?

Radioastronomowie świadkami uaktywnienia się supermasywnej czarnej dziury

Supermasywna czarna dziura 20 milionów razy większa od Słońca, rezydująca w odległej o 42 miliony lat świetlnych galaktyce NGC 660, rozpoczęła fazę aktywną po okresie uśpienia. Świadkami tego byli astronomowie prowadzący obserwacje radioteleskopami.

Astronomowie odkryli strumień gazu długi na 2,6 miliona lat świetlnych

Astronomowie i studenci odkryli most atomowego wodoru o długości 2,6 mln lat świetlnych, łączący dwie galaktyki leżące 500 mln lat świetlnych od nas. Wykryli gaz korzystając z Teleskopu Williama E. Gordona w Obserwatorium Arecibo, placówce radioastronomii US National Science Foundation w Puerto Rico. Strumień wodoru jest większy, niż znane dotychczas.
Subscribe to RSS - Arecibo