badania naukowe

Enceladus posiada warunki sprzyjające życiu!

W czwartek (13.04) uczeni poinformowali świat, że pomiary przeprowadzone przez sondę kosmiczną Cassini należącą do NASA wykryły gazowy wodór, będący kluczowym źródłem energii dla życia drobnoustrojowego. Wykryto go w pióropuszach wydobywających się z ogromnego, płynnego oceanu wodnego, który znajduje się pod lodowatą powłoką księżyca Saturna - Enceladusa

Nowe wyniki pracy obserwatorium słonecznego Sunrise

Pochmurnego dnia wczesnym latem 2013 roku zespół naukowców zebrany w Szwecji uruchomił balon z największym teleskopem słonecznym, który opuścił Ziemię. Teraz uczeni w nowych publikacjach starają się opisać to, co udało im się wtedy zarejestrować.

Promieniowanie sąsiednich galaktyk wywiera wpływ na masywne czarne dziury

Nowe badania pokazują, że jasne promieniowanie emitowane przez sąsiednie galaktyki prawdopodobnie napędzało szybki wzrost supermasywnych czarnych dziur we wczesnym Wszechświecie.

Nowy instrument ESA do badań egzoplanet

PLATO to nowy teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej, który ma rozpocząć swoje prace w 2024 roku. Nazwa jest skrótem od "planetarnych tranzytów i oscylujących gwiazd." Ogólnym celem misji będzie dowiedzieć się, na jakich warunkach tworzą się planety i czy warunki te są korzystne dla rozwoju życia.

Zidentyfikowano ponad 100 nowych kandydatek na egzoplanety

Astronomowie znaleźli ponad 100 nowych potencjalnych planet pozasłonecznych, w tym jedną szczególnie ciekawą: wokół czwartej gwiazdy pod względem odległości od Słońca.

Naukowcy z Harvardu uzyskali metaliczny wodór?

Błyszcząca kropka widoczna przez mikroskop w laboratorium fizyka Isaac’a Silvera na Uniwersytecie Harvarda wstrząsnęła światem naukowym. Na portalu magazynu Science Silvera wraz ze swoim współpracownikiem Rangą Dias, opublikował pracę zatytułowaną: “Observation of the Wigner-Huntington transition to metallic hydrogen”. Ogłosili w nim światu obserwację wskazującą, że udało im się zgnieść wodór do takich ciśnień, że przemienił się on w metal w stanie stałym.

Kolejna udana detekcja egzoplanety CoRoT-2 b przez polskiego astronoma amatora

W nocy z 7 na 8 sierpnia 2016 roku dwaj miłośnicy astronomii z PTMA oddział w Białymstoku przeprowadzili kolejną udaną transmisję internetową dotyczącą egzoplanety CoRoT-2 b, której już sama próba detekcji stanowiła niemałe wyzwanie. Po przeprowadzonej niedawno analizie pomiarów potwierdzono ostatecznie zarejestrowanie planety pozasłonecznej CoRoT-2 b na tle macierzystej gwiazdy.

Strony

Subscribe to RSS - badania naukowe