ciemna materia

Wyniki przeglądu DES: ciemna energia niezmienna w czasie

Czy skład Wszechświata znacząco zmienia się w czasie? Międzynarodowy zespół naukowy pracujący przy projekcie DES (ang. Dark Energy Survey) dokonał niedawno nowych odkryć na tym polu. Wynika z nich, że ilość ciemnej energii była zasadniczo niezmienna na przeciągu kilkunastu miliardów lat.

Ciemna materia bardziej rozmyta niż dotychczas sądzono?

Ostatnie obserwacje i badania z udziałem kosmicznego teleskopu rentgenowskiego Chandra mają za cel testowanie współczesnych modeli ciemnej materii – nieznanego, trudnego do zaobserwowania składnika Wszechświata. Okazuje się teraz, że choć wciąż nie wiemy, czym ona jest, może być jeszcze bardziej rozmyta i niewyraźna.

Galaktyki satelitarne na skraju Drogi Mlecznej współistnieją z ciemną materią

Badania prowadzone przez naukowców z Rochester Institute of Technology stawiają wyzwanie zaakceptowanemu modelowi standardowemu Wszechświata oraz teorii dotyczącej sposobu powstawania galaktyk, rzucając nowe światło na problematyczną strukturę.

Nowa mapa rozkładu ciemnej materii

Nadal nie wiadomo, czym właściwie jest ciemna materia, teraz jednak wiemy już dość dokładnie, gdzie jest ona zlokalizowana! Naukowcy z Yale opublikowali właśnie najdokładniejszą kiedykolwiek wykonaną mapę rozkładu ciemnej materii w trzech pobliskich gromadach galaktyk.

Vera Rubin: 1928 - 2016

25 grudnia 2016 roku w wieku 88 lat odeszła Vera Rubin - Amerykanka, której przełomowe i pionierskie badania doprowadziły do potwierdzenia istnienia ciemnej materii.

Fizycy z Torunia szukają ciemnej materii

Często piszemy o odkryciach dokonanych przez toruńskich astronomów, ale tym razem będzie o fizykach z Torunia, którzy przeprowadzili w laboratorium poszukiwania ciemnej materii.

Urania nr 6/2016 - kosmiczne planszówki, łazik marsjański czy lot na Księżyc?

Urania - Postępy Astronomii nr 6/2016
Ukazała się "Urania" nr 6/2016, a w niej wiele ciekawej treści. Może pod choinką znajdziecie wśród prezentów kosmiczną grę planszową? Przygotowaliśmy przegląd planszówek nawiązujących do tematyki kosmicznej. A może chcielibyście mieć własnego łazika marsjańskiego? Poradnik jak zabrać się za jego budowę przygotowali tegoroczni zwycięzcy European Rover Challenge. Z kolei jeśli ktoś ma wątpliwości czy Amerykanie rzeczywiście wylądowali na Księżycu, niech koniecznie przeczyta obszerny artykuł na ten temat.

Strony

Subscribe to RSS - ciemna materia