Europejskie Obserwatorium Południowe

NASA ogłosiła odkrycie systemu z siedmioma planetami wielkości Ziemi!

Jedna z planet w układzie TRAPPIST-1 w wizji artysty
NASA oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiły odkrycie niezwykle ciekawego systemu planetarnego w naszym galaktycznym sąsiedztwie. TRAPPIST-1 ma aż siedem planet typu ziemskiego! Na dodatek część z nich może mieć oceany. Od tego układu planet dzieli nas zaledwie 40 lat świetlnych.

Kosmiczny kot i homar z 2 miliardami pikseli

Mgławica Kocia Łapa (NGC 6334) i Mgławica Homar (NGC 6357)
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało na swojej stronie internetowej ciekawe zdjęcie przedstawiającej mgławice znane jako Mgławica Kocia Łapa i Mgławica Homar. Fotografia ma aż 2 miliardy pikseli i jest jednym z największych zdjęć zaprezentowanych do tej pory przez ESO.

Nowym Dyrektorem Generalnym ESO będzie Hiszpan

Rada Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wybrała prof. Xaviera Barconsa jako kolejnego Dyrektora Generalnego ESO. Kierowanie tą wielką organizacją naukowo-techniczną przejmie za rok, 1 września 2017 r., kiedy skończy się kadencja obecnego Dyrektora Generalnego, którym jest prof. Tim de Zeeuw.

Obserwatorium La Silla zasilane będzie zieloną energią

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) i Enel Green Power ogłosiły, że wprowadziły do użytku elektrownię słoneczną fotowoltaiczną w La Silla w północnym Chile. Uroczysta inauguracja odbyła się w sali gimnastycznej w La Silla, z której widać nową elektrownię.

Zaobserwowano cztery najdalsze gromady galaktyk

Międzynarodowa grupa badawcza zbadała cztery najdalej położone gromady galaktyk i sprawdziła jaki wpływ na procesy gwiazdotwórcze ma obecność galaktyki w gromadzie, w porównaniu do występowania w mniej zagęszczonych rejonach.

Najbliższa gwiazda ma planetę o masie Ziemi!

Powierzchnia planety wokół gwiazdy Proxima Centauri b - wizja artystyczna
Proxima Centauri, najbliższa gwiazda względem Układu Słonecznego, jest okrążana przez planetę o masie niewiele większej niż masa Ziemi. Na dodatek planeta krąży w tzw. strefie życia, czyli obszarze, w którym temperatura umożliwia występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni planety. Tę sensacyjną informację podało dzisiaj Europejskie Obserwatorium Południowe i kilka innych instytucji naukowych. W badania zaangażowany był polski astronom.

Kalendarz ESO na rok 2017 już dostępny!

Kalendarz Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) na 2017 rok jest już dostępny! Jeden z najbardziej popularnych produktów ESO - kalendarz, jest już teraz dostępny i można go zamówić w sklepie internetowym ESO od 5 sierpnia.

Strony

Subscribe to RSS - Europejskie Obserwatorium Południowe