Kosmiczny Teleskop Keplera

Jeszcze więcej planet w Hiadach

Kilka tygodni temu pojawiły się doniesienia o planecie wielkości Neptuna odkrytej wokół gwiazdy należącej do gromady otwartej Hiady. Nowo opublikowane badania ujawniają jednak, że w nowym układzie może być jeszcze więcej planet!

Nowe wyniki badań: gwiazdy rozbłyskowe Keplera

Portal Sky&Telescope donosi o badaniach w zakresie zamieszkiwalności odległych planet pozasłonecznych. Zależy ona od wielu czynników - jednym z nich jest aktywność ich macierzystych gwiazd. Które z nich są silnie rozbłyskowe? Odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić Kosmiczny Teleskop Keplera.

Gwiazda zmienną jest

Astronomowie śledzący z zafascynowaniem losy podwójnego układu gwiazd AR Scorpii odkryli, że jego jasność zmienia się na przestrzeni lat. Najnowsze wyniki potwierdzają teorię dotyczącą tego, w jaki sposób ta niezwykła gwiazda wyzwala energię oraz wyznaczają okresy jej rozbłysków.

Kosmiczny teleskop Keplera bada zmienność siedmiu gwiazd w Plejadach

"Siedem sióstr" znanych obecnie astronomom jako Plejady to gromada gwiazd widoczna gołym okiem i obserwowana przez tysiące lat przez uczonych z całego świata. Współcześni astronomie mogą badać te gwiazdy całkiem nowymi metodami!

Ostateczny Katalog Keplera: podwojenie ilości znanych dziś egzoplanet zamieszkiwalnych?

Najnowsza edycja Katalogu Keplera przedstawia 219 nowych kandydatów na planety. Aż 10 z nich wstępnie zaklasyfikowano jako pozasłoneczne planety nadające się do zamieszkania! Jeśli te domysły naukowców znajdą potwierdzenie, ilość znanych planet zamieszkiwalnych poza Układem Słonecznym zwiększy się niebawem aż dwa razy.

Kepler-62f - czyżby posiadała życie?

Kepler-62f - egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy znajdującej się 1200 lat świetlnych od Ziemi, w kierunku gwiazdozbioru Lutni. Została odkryta w misji Kepler w roku 2013. Zespół astronomów sugeruje, że planeta ta może być zdolna do zamieszkania. Dane z Keplera sugerują, że 62f jest planetą skalistą i może posiadać oceany. Jest 40% większa od Ziemi i krąży wokół gwiazdy mniejszej i chłodniejszej niż nasze Słońce.

Kosmiczny Teleskop Keplera ma problemy

Teleskop Keplera - wizja artystyczna
Kilka dni temu nastąpiła awaria teleskopu Keplera, który pracuje w kosmosie i służy m.in. do odkrywania planet pozasłonecznych. Na szczęście pracownikom NASA udało się przywrócić obserwatorium z trybu awaryjnego do stabilnego.
Subscribe to RSS - Kosmiczny Teleskop Keplera