Międzynarodowy Rok Światła 2015

Rozpoczęła się III Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem

III Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem
25 września w Krakowie rozpoczęła się trzydniowa konferencja poświęcona ochronie nocnego nieba oraz problemowi nadmiernego zanieczyszczenia go sztucznym światłem. Następnie obrady będą odbywać się w Sopotni Wielkiej oraz w Niepołomicach. Temat jest bardzo aktualny, gdyż w tym roku obchodzimy Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

W Toruniu rozpoczyna się festiwal światła: 7. Bella Skyway Festival 2015

7. Bella Skyway Festival
Po raz kolejny od kilku lat Toruń organizuje festiwal światła. Początek imprezy zapowiedziano na wieczór we wtorek 25 sierpnia, a potrwa do niedzieli 30 sierpnia. W tym roku festiwal jest szczególny, bowiem mamy Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło 2015.

Rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła

Logo Międzynarodowego Roku Światła
W bieżącym roku przypadają obchody Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, których głównym organizatorem jest UNESCO. W projekt obchodów zaangażowanych jest ponad 100 organizacji z 85 krajów, a koordynatorem ze strony Polski jest profesor Tomasz R. Woliński z Politechniki Warszawskiej. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na wieloaspektowe zagadnienia zrównoważonego wykorzystywania technologii świetlnych, w tym na problematykę zanieczyszczenia świetlnego. Przez cały rok w związku z projektem organizowane będą na całym świecie różnego rodzaju przedsięwzięcia, konferencje i pikniki popularnonaukowe mające na celu m.in. propagowanie wiedzy o roli światła w przyrodzie.

Rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła

Logo Międzynarodowego Roku Światła 2015
Wielu miłośników astronomii zapewne pamięta Międzynarodowy Rok Astronomii 2009. Zbliża się kolejna globalna inicjatywa mająca związek z astronomią. 20 grudnia 2013 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło, że rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.
Subscribe to RSS - Międzynarodowy Rok Światła 2015