New Horizons

Cel New Horizons 2019: (być może) podwójna planetoida

Za około siedemnaście miesięcy sonda New Horizons minie interesujący obiekt o nazwie 2014 MU69. Będzie to ogromne wyzwanie zarówno dla obsługi tej misji, jak i dla obserwatorów teleskopowych na Ziemi.

Bliżej kolejnego celu sondy New Horizons

Po kilku miesiącach samotnej kosmicznej podróży sonda New Horizons znalazła się w połowie drogi do następnego celu swej misji.

Nie taki Pluton pusty?

Pluton jest jednym z ostatnich miejsc, o których myśli się, że mogą kryć w sobie życie. Mimo to, naukowcy przypuszczają, że w oceanie pod jego powierzchnią mogą potencjalnie istnieć proste organizmy. Takie odkrycie zmusiłoby nas do zmiany definicji tzw. "strefy życia".

Ostatnie bajty danych z sondy New Horizons

Pod koniec października NASA otrzymała ostatnie bity danych z sondy New Horizons, zebranych podczas ubiegłorocznego przelotu w pobliżu Plutona.

Różnorodność powierzchni Plutona na krawędzi ciemności

Wysłana przez NASA sonda New Horizons podczas największego zbliżenia do Plutona w lipcu 2015 roku "zobaczyła" szereg fascynujących cech geologicznych i ważnych wskazówek na to co może czaić się w regionach Plutona osłoniętych ciemnością. NASA zaprezentowała wczoraj jedno z uzyskanych wtedy zdjęć.

Procesy konwekcji odnawiają powierzchnię Plutona

Duża część lodowej powierzchni Plutona jest nieustannie odnawiana przez proces konwekcji, który powoduje zastępowanie starszych fragmentów lodu nowszym materiałem. Naukowcy połączyli komputerowe symulacje z danymi zebranymi przez sondę New Horizons, która w ubiegłym roku przeleciała w pobliżu Plutona. Dzisiaj w "Nature" opublikowano wyniki tych analiz.

Sonda New Horizons sfotografowała obiekt z Pasa Kuipera

Obiekt 1994 JR1 z Pasa Kuipera
Sonda kosmiczna New Horizons znajduje się już daleko poza Plutonem, którego minęła w połowie ubiegłego roku. Ostatnio udało się jej sfotografować inny obiekt z Pasa Kuipera, oznaczony jako 1994 JR1.

Strony

Subscribe to RSS - New Horizons