obserwatoria astronomiczne

W Swarzędzu z budżetu obywatelskiego powstanie obserwatorium astronomiczne

Swarzędz będzie miał swoją astrobazę! Projekt budowy obserwatorium astronomicznego uzyskał najwięcej głosów w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nosi nazwę Swarzędzkie Gwiezdne Wrota.

Szczecinianie zadecydują czy powstanie obserwatorium i planetarium

Astrolab w Szczecinie - wizualizacja
Od 9 do 18 stycznia mieszkańcy Szczecina, niezależnie od wieku, mogą oddać głosy na projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Można głosować m.in. na projekt Astrolab, czyli budowę edukacyjnego obserwatorium astronomicznego i planetarium. Projekt ma numer #102. "Urania" zachęca do głosowania!

Pomorze Zachodnie w infrastrukturalnych objęciach Uranii

Obserwatoria astronomiczne - Koszalin, Słupsk, Szczecinek
W ostatnim okresie w mediach pojawiło się dużo informacji o infrastrukturalnych planach związanych z astronomią i zaangażowaniem lokalnych społeczności w jej popularyzację na Pomorzu Zachodnim. Warto podsumować co aktualnie w tym temacie dzieje się w Koszalinie, w Słupski i w Szczecinku.

Wybudowano obserwatorium astronomiczne w Chalinie

Obserwatorium astronomiczne w Chalinie
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) wzbogacił się o nowo wybudowane obserwatorium astronomiczne. Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł, a sercem obserwatorium będzie 14 calowy teleskop w układzie Ritchey-Chretiena gwarantujący świetne właściwości w zastosowaniach astrofotograficznych. Obiekt wybudowano pod niebem, które jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce.

Już 200 lat astronomii na Uniwersytecie Warszawskim

Obserwatorium Astronomiczne w Warszawie w 1845 roku
Wczoraj minęła 200. rocznica założenia astronomii na Uniwersytecie Warszawskim. Nastąpiło to w 1816 roku, krótko przed oficjalną inauguracją Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Po kilku latach wybudowano budynek obserwatorium, który stoi do dzisiaj przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Czy w Szczecinku wieża ciśnień zbliży do gwiazd?

Zabytkowa wieża ciśnień w Szczecinku
Miasto Szczecinek planuje zaadaptować zabytkową wieżę ciśnień na obserwatorium astronomiczne, które będzie służyło edukacji i popularyzacji astronomii. Trzymamy kciuki za powodzenie tej inwestycji.

Obserwatorium na Otrycie w Bieszczadach potrzebuje wsparcia

W Polsce może powstać nowe obserwatorium astronomiczne, ale wymaga wsparcia. Jest to inicjatywa warszawskich... socjologów skupionych wokół swojej Chaty na bieszczadzkim Otrycie 896 m n.p.m. Wielka odległość od siedzib ludzkich oraz... brak prądu w obiekcie gwarantują dostęp do najciemniejszego w Polsce nieba. Jeszcze przez 3 dni trwa zbiórka funduszy na budowę.
Subscribe to RSS - obserwatoria astronomiczne