odkrycia

Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza

Odkryto 12 kolejnych księżyców Jowisza. 11 z nich to satelity o typowej orbicie, a jeden charakteryzuje się unikalną trajektorią wokół planety. Odkrycie podnosi liczbę znanych nam księżyców planety do 79 - największej ilości spośród wszystkich planet Układu Słonecznego.

Łazik Curiosity znajduje materiały organiczne w marsjańskich skałach

Naukowcy zajmujący się misją łazika Curiosity ogłosili odkrycie złożonych molekuł organicznych w dwóch depozytach skalnych na dnie starożytnego jeziora. Jest to pierwsza tak przekonująca obserwacja cząstek organicznych na powierzchni Marsa.

Gwiazda z ogromnymi plamami odnaleziona przez polskich miłośników astronomii!

Amerykańskie Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd Zmiennych - AAVSO (ang. American Association of Variable Star Observers) potwierdziło oficjalnie zgłoszenie nietypowej gwiazdy zmiennej typu RS Canum Venaticorum (RS). Odkrycia dokonali Adam Tużnik – student Astronomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Gabriel Murawski – miłośnik astronomii studiujący na kierunku lekarsko-dentystycznym z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Odkryto nową gwiazdę ASASSN-17hx w konstelacji Tarczy

W konstelacji Tarczy zaobserwowano nową gwiazdę o oznaczeniu ASASSN-17hx. Po wykonaniu szeregu pomiarów stwierdzono, że obiekt ten osiągnął ostatecznie największą jasność optyczną. Zaraz po dokonaniu odkrycia obiektowi nadano oznaczenie TCP J18314588-1418559 i ustalono jego współrzędne na niebie – wynoszą one odpowiednio RA 18 31 45.88 i Dec -14 18 55.9.

Wykryto supernową w odległości 10 mld lat świetlnych

Śmierć masywnej gwiazdy w odległej galaktyce przed 10 miliardami lat doprowadziła do powstania rzadko spotykanej supernowej, która - jak twierdzą obecnie astronomowie - jest jednym z najodleglejszych współczesnych odkryć w astronomii. Jej potężna eksplozja, ponad trzykrotnie jaśniejsza niż 100 miliardów gwiazd w naszej Drodze Mlecznej, miała miejsce około 3,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu.

Odkryto nową ciekawą kometę C/2017 O1

W poniedziałek 24 lipca w świat poszła informacja o odkryciu kolejnej ciekawej komety - C/2017 O1.

Naukowcy z Harvardu uzyskali metaliczny wodór?

Błyszcząca kropka widoczna przez mikroskop w laboratorium fizyka Isaac’a Silvera na Uniwersytecie Harvarda wstrząsnęła światem naukowym. Na portalu magazynu Science Silvera wraz ze swoim współpracownikiem Rangą Dias, opublikował pracę zatytułowaną: “Observation of the Wigner-Huntington transition to metallic hydrogen”. Ogłosili w nim światu obserwację wskazującą, że udało im się zgnieść wodór do takich ciśnień, że przemienił się on w metal w stanie stałym.

Strony

Subscribe to RSS - odkrycia