Perseidy

Noc spadających gwiazd - Noc Perseidów

Noc Spadających Gwiazd - Noc Perseidów
W różnych miejscach w Polsce z okazji maksimum roju Perseidów organizowane są w weekend 12/13 sierpnia astronomiczne imprezy zwane "nocami spadających gwiazd". Oto lista kilkunastu z nich.

Niebo w sierpniu 2017 r.

Radio-teleskop.pl - niebo w sierpniu 2017 r.
Co ciekawego zobaczymy na sierpniowym niebie? Zaćmienie Słońca niestety nie będzie widoczne z terenu Polski, ale za to będzie częściowe zaćmienie Księżyca, meteory i inne ciekawe zjawiska do obserwowania. Zobacz filmową opowieść o sierpniowych zjawiskach na niebie!

Początek aktywności Perseidów

Na niebie pojawiły się właśnie pierwsze meteory z roju Perseidów. Ten niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny rój meteorów rozpoczyna swoją aktywność na początku trzeciej dekady lipca.

Widoczne są już Perseidy!

Nadlatują Perseidy, które co roku widoczne są od 17 lipca do 24 sierpnia. Wszystkich miłośników "spadających gwiazd" zachęcamy do obserwacji!

Meteor z roju Perseidów o jasności aż -10 magnitudo

Na facebookowym profilu Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN znaleźliśmy informację o zarejestrowaniu przez Polską Sieć Bolidową meteoru o jasności aż -10 magnitudo. Pojawił się nad Polską w nocy z 10 na 11 sierpnia 2015 r.

Noc Perseidów w Obserwatorium w Truszczynach

W nocy z 12 na 13 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach będzie można obserwować spadające gwiazdy. Początek "Nocy Perseidów" w środę 12 sierpnia o godz. 19.15. Imprezę uatrakcyjnią prelekcje oraz możliwość zakupu meteorytów. Wstęp wolny. Imprezie patronuje "Urania".

W nocy z 12 na 13 sierpnia maksimum aktywności Perseidów

Meteory z roju Perseidów
W nocy ze środy na czwartek przypadnie maksimum Perseidów, jednego z najobfitszych rojów meteorów. W tym roku warunki są bardzo sprzyjające, gdyż w obserwacjach nie będzie przeszkadzał bliski nowiu Księżyc. W całej Polsce organizowane są w tym okresie różne imprezy i pikniki zwane zwyczajowo "nocami spadających gwiazd".

Strony

Subscribe to RSS - Perseidy