podpowierzchniowy ocean

Siły pływowe mogą podtrzymywać oceany na odległych globach

Pluto i Chaton sfotografowane przez sonde New Horizons
Podpowierzchniowe oceany na zamarzniętych, transneptunowych globach? Naukowcy z NASA zaprezentowali artykuł, w którym wyjaśniają możliwe mechanizmy podtrzymywania warstw wody na tych obiektach.

Co napędza wyjątkową aktywność geologiczną Enceladusa?

Pióropusze pary wodnej na Enceladusie
Naukowcy związani z misją Cassini opublikowali wyniki swoich najnowszych badań, które w najpełniejszym stopniu z dotychczasowych opracowań wyjaśniają skomplikowaną aktywność geologiczną na księżycu Saturna.

Niezbadane głębiny Plutona

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Pluton nie należy do grona dynamicznych i aktywnych obiektów. Jednak im więcej się o nim dowiadujemy, tym bardziej to stwierdzenie odbiega od prawdy. Przeczą jemu między innymi nowe badania opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Nature. Słynny rejon w kształcie serca dostrzeżony na Plutonie w 2015 roku przez sondę New Horizons - Sputnik Planitia - jest dużo bardziej fascynujący niż dotąd przypuszczano. Naukowcy sądzą, że ze względu na swoje nietypowe położenie Sputnik Planitia może kryć pod powierzchnią częściowo płynny ocean.

Dione kolejnym księżycem Saturna z oceanem

Dione i w tle Enceladus
Królewskie Obserwatorium Belgii podało, iż najnowsze wyniki uzyskane przez sondę Cassini sugerują istnienie podpowierzchniowego oceanu na Dione. Byłby to kolejny księżyc Saturna z oceanem pod swoją powierzchnią.
Subscribe to RSS - podpowierzchniowy ocean