polscy astronomowie

Zmarł polski astronom prof. Hieronim Hurnik

Prof. Hieronim Hurnik
9 października 2016 r. zmarł prof. dr hab. Hieronim Hurnik. Miał 97 lat. Był związany z poznańską astronomią od 1937 roku, wskrzeszając ją później po wojnie i przez wiele lat kierując obserwatorium. W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. astrometrią, meteorytyką, kometami, instrumentami astronomicznymi i historią astronomii.

Co można robić po astronomii? - ścieżki zawodowe absolwentów UMK

Jesteście uczniami szkoły średniej i w tym roku zdajecie maturę? Może niektórzy z Was rozważają studiowanie astronomii, ale nie są pewni czy warto. Aby pomóc w decyzji, Centrum Astronomii UMK przedstawiło na swojej stronie internetowej co aktualnie robi zawodowo kilkunastu absolwentów, którzy kończyli studia w ostatnich latach.

Koniec pierwszego sezonu Astronarium

Astronarium - odcinki w internecie
W marcu i kwietniu emitowane były odcinki premierowego sezonu programu telewizyjnego "Astronarium". W maju nastąpi przerwa w emisji, w wakacje będą powtórki, a jesienią nowe odcinki sezonu drugiego. Wszystkie dotychczasowe dostępne są w internecie.

Zmarł prof. Janusz Kałużny (1955 - 2015)

Profesor Janusz Kałużny
6 marca 2015 r. w wieku 60 lat zmarł prof. Janusz Kałużny, astronom z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Był autorem około 300 publikacji naukowych.

Nie żyje dr Henryk Chrupała

Dr Henryk Chrupała
25 stycznia w Katowicach w wieku 77 lat zmarł dr Henryk Chrupała, wybitny popularyzator astronomii, wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, autor blisko połowy zadań szkolnej Olimpiady Astronomicznej. Pogrzeb odbędzie się 31 stycznia w Katowicach.

ESA wybrała nazwę dla miejsca lądowania na komecie

Agilkia, dawniej obszar J, to tutaj wyląduje Philae
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki konkursu na nazwę dla miejsca, na którym wyląduje próbnik Philae. Automatyczna sonda ma osiąść na jądrze komety 67P/Churyumov–Gerasimenko w ramach misji Rosetta.

Zmarł profesor Janusz Gil - założyciel zielonogórskiej astronomii

Profesor Janusz Gil
19 października 2014 r., w wieku 63 lat, zmarł profesor Janusz Gil - astronom, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego do spraw nauki i współpracy z zagranicą, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Był twórcą zielonogórskiej astronomii.

Strony

Subscribe to RSS - polscy astronomowie