pory roku

Dzisiaj zaczyna się astronomiczna wiosna

Od dzisiaj mamy nową porę roku - astronomiczną wiosnę. A dokładniej rozpocznie się ona o godzinie 17:15, kiedy to Słońce znajdzie się w tzw. punkcie Barana.

Zaczęła się astronomiczna wiosna

Dzisiaj, 20 marca, zaczęła się astronomiczna wiosna. Nastąpiło to o godz. 11.29, gdy Słońce weszło w tzw. punkt Barana. Z kolei rzeczywiste zrównanie dnia z nocą nastąpiło kilka dni temu.

Rozpoczyna się astronomiczna zima

Dzisiaj, czyli 21 grudnia o godz. 11.44, Słońce weszło w punkt przesilenia zimowego i tym samym rozpoczęła się astronomiczna zima. Potrwa do momentu przejścia Słońca przez punkt Barana, kiedy to nastąpi astronomiczna wiosna.

Zaczęła się astronomiczna wiosna

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy
Pierwszy dzień wiosny kojarzymy z 21 marca, wtedy zaczyna się wiosna kalendarzowa, ale w tym roku wiosna astronomiczna rozpoczęła się 20 marca o godz. 5.30 - w tym momencie Słońce przeszło przez punkt Barana.

Rozpoczęła się astronomiczna jesień

W środę 23 września 2015 r. Słońce weszło w punkt Wagi, co wyznacza moment równonocy jesiennej i początek astronomicznej jesieni. Jesień potrwa aż do momentu przesilenia zimowego, czyli do 22 grudnia.

Toksyczna chmura cyjanowodoru na Tytanie

Sonda kosmiczna Cassini zarejestrowała obecność wielkiego, toksycznego obłoku nad południowym biegunem Tytana, największego księżyca Saturna. Obłok składa się z zamarzniętych cząsteczek cyjanowodoru. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”.
Subscribe to RSS - pory roku