radioastronomia

Radioastronomia jest działem astronomii, który zajmuje się badaniami kosmosu w zakresie obserwacji promieniowania radiowego. Teleskopy używane przez radioastronomów nazywane są radioteleskopami. Zestawienie najnowszych doniesień o badaniach Wszechświata na falach radiowych przygotowane przez redaktorów portalu Uranii.

Wykład otwarty "Badanie Wszechświata największymi ze współczesnych radioteleskopów" w Krakowie

W imieniu komitetu organizacyjnego międzynarodowej konferencji Magnetism Key Science Project Anuual Meeting odbywającej się we wrześniu tego roku w Krakowie zapraszamy wszystkich chętnych na wykład otwarty "Exploring the Universe with the world’s largest radio telescopes" (Badanie Wszechświata największym ze współczesnych radioteleskopów).

Obraz odległego kwazara opowiada o warunkach młodego Wszechświata

Astronomowie uzyskali niezwykle szczegółowy obraz kwazara położonego 13 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Dzięki użyciu sieci radioteleskopów VLBA po raz pierwszy możemy zobaczyć z taką dokładnością obiekt tego typu.

CHIME - całkiem inny radioteleskop!

Prototyp CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) już zaczął działać. Otwarto go we wrześniu ubiegłego roku w górzystej, południowej Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. To kolejny wielki przełom w radioastronomii!

Międzynarodowe spotkanie LOFAR MKSP w Krakowie

Z końcem lata tego roku Kraków na kilka dni stanie się ważnym ośrodkiem współczesnej radioastronomii i nauk o kosmicznych polach magnetycznych - ze szczególnym naciskiem na realizowany także w Polsce projekt LOFAR.

Astronarium nr 56 o maserach

Dzisiaj w TVP 3 o godz. 15:30 i 23:15 premiera nowego odcinka telewizyjnej serii "Astronarium" o astronomii i badaniach kosmosu. Tym razem tematem będą kosmiczne masery.

Pięćdziesięciolecie odkrycia pierwszego pulsara

To już ponad pięćdziesiąt lat! W lipcu 1967 roku doktorantka Jocelyn Bell jako pierwsza odkryła nietypową gwiazdę - pulsara. Artykuł na ten temat ukazał się wkrótce potem w Nature, a samo znalezisko zrewolucjonizowało naszą wiedzę na temat ewolucji gwiazd.

Nowa stacja LOFAR powstanie na Łotwie!

Największy obecnie na świecie interferometr radiowy LOFAR poszerzy swoje wschodnie krańce o Łotwę. 5 grudnia 2017 roku tamtejszy Ventspils University College i firma AstroTec Holding - oddział holenderskiego instytutu badawczego ASTRON podpisały umowę na prace zmierzające do budowy nowej stacji LOFAR (ang. Low Frequency Array) dla VIRAC - łotewskiego Międzynarodowego Ośrodka Astronomicznego Ventspils.

Strony

Subscribe to RSS - radioastronomia