rakiety nośne

Udany powrót do służby rakiety Proton

W czwartek 8 czerwca rosyjska rakieta Proton wzbiła się w powietrze nad kazachskim kosmodromem Bajkonur, kończąc tym samym roczną przerwę w lotach, wywołaną problemami z jakością komponentów rakiety.

Udany debiut rakiety GSLV Mk.III

Z kosmodromu Satish Dhawan na wschodnim wybrzeżu Indii odbył się debiut najnowszej wersji indyjskiej rakiety GSLV nazwanej GSLV Mk.III. Rakieta wykonała w pełni udany lot wynosząc na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO) satelitę telekomunikacyjnego. Jest to najcięższa rakieta kiedykolwiek wysłana przez to państwo i może ona całkowicie zakończyć zależność Indii od operatorów zagranicznych.

Udany debiut chińskiej rakiety Kaituozhe-2

Chiny wysłały na orbitę satelitę Tiankun-1, używając do tego celu tajnej rakiety Kaituozhe-2. Rakieta wystartowała o 0:53 polskiego czasu w nocy z czwartku na piątek z najstarszego chińskiego centrum startowego Jiuquan. Satelita osiągnął docelową niską orbitę okołoziemską.

Nieudany lot najmniejszej rakiety świata

Zmodyfikowana rakieta sondażowa, mająca stać się najmniejszą na świecie rakietą orbitalną wzbiła się w niedzielę po północy polskiego czasu w powietrze, by wynieść na orbitę minisatelitę akademickiego TRICOM-1. Rakieta nie osiągnęła jednak nigdy orbity. Zespół naziemny stracił telemetrię po 20 sekundach pracy pierwszego stopnia. Zaobserwowano separację dolnego stopnia rakiety, jednak górny stopień z satelitą, po weryfikacji swojego złego położenia nie uruchomił silnika i anulował misję. Wszystkie elementy rakiety spadły z satelitą do Oceanu Spokojnego.

Europejska Vega wynosi na orbitę tureckiego satelitę rozpoznawczego Gokturk 1

Podczas drugiego startu Vegi w tym roku, rakieta wyniosła na orbitę satelitę Gokturk-1 – pierwszego wojskowego satelitę wysokiej rozdzielczości obserwacji Ziemi dla Turcji. Zdjęcia z niego pozyskane posłużą do celów militarnych oraz cywilnych. Satelita został wprowadzony na orbitę heliosynchroniczną o wysokości około 700 km. Urządzenie jest w stanie wykonać pełen skan kuli ziemskiej w przeciągu 72 godzin.

„Tajemniczy” przedmiot spadł z nieba w Birmie

W przeciwieństwie do dziennikarzy popularnych portali informacyjnych naukowcy dobrze wiedzą, co takiego spadło z nieba w zeszłym tygodniu w miejscowości Hpakank (Birma). Nie jest to zatem żaden „tajemniczy obiekt kosmiczny”, jednak już sam fakt, że coś spadło z przestrzeni kosmicznej na Ziemię, budzi ogromną (i po części zrozumiałą) sensację.

Drugi tegoroczny start rakiety Ariane 5

Start rakiety Ariane 5 w ramach misji VA299
9 marca 2016 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej nastąpił start rakiety nośnej Ariane 5, która umieściła na orbicie satelitę telekomunikacyjnego. Dodatkowo przeprowadzono testy potrzebne do prac nad nową serią rakiet Ariane 6 - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Strony

Subscribe to RSS - rakiety nośne