roje meteorów

Niebo w 2019 roku

Tak oto kolejny raz dziarsko stajemy u progu Nowego Roku, w którym będziemy obchodzić między innymi stulecie powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej i stulecie miłośniczego ruchu astronomicznego w Polsce, z czasem przekształconego w PTMA, oraz 50-lecie lądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Czekają nas także na niebie w 2019 roku zjawiska astronomiczne - zarówno te okresowe, jak i niespodziewane. Tych drugich, często najciekawszych i wywołujących nie tylko u astronomów dreszcze emocji, nadal nie potrafimy wcześniej dokładnie przewidzieć.

Spojrzenie na październikowe niebo

Na wieczornym niebie dostrzeżemy gwiazdozbiory Pegaza, Andromedy, Perseusza i Byka, po północy pojawią się Bliźnięta i Oriona. Merkurego można szukać nisko na zachodnim niebie, od drugiego tygodnia miesiąca. Również nisko na zachodnim niebie znajdziemy Wenus. Marsa, przebywającego w gwiazdozbiorze Koziorożca, możemy obserwować w pierwszej połowie nocy, a Jowisza - wieczorem, nisko na zachodnim niebie. Saturna można dostrzec w pierwszej połowie nocy w konstelacji Strzelca.

Nadlatują tegoroczne Perseidy!

Perseidy, coroczny rój meteorów, będzie miał maksimum już w najbliższą niedzielę, w noc z 12 na 13 sierpia 2018 roku. Warto poświęcić im ten weekend, tym bardziej że są już teraz widoczne, a ilość zliczeń meteorów wciąż rośnie. Dodatkowo mamy idealne warunki obserwacyjne: 12 sierpnia Księżyc będzie zaraz po nowiu, a przez większą część nocy nie będzie go na niebie!

Spojrzenie w czerwcowe niebo 2018

Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się południową porą, w czwartek 21 czerwca o godz. 12.07, gdy Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (punkt Raka). W tym dniu dzień będzie trwał 16 godzin i około 20 minut - będzie to najdłuższy dzień (i najkrótsza noc) tego roku.

Nadlatują marcowe meteory z roju Wirginidów

Od 1 marca do 15 kwietnia w naszym kraju możemy obserwować kolejny interesujący rój meteorów o nazwie Wirginidy. Wszystkich, którzy lubią podziwiać "spadające gwiazdy" na niebie, zachęcamy do prowadzenia własnych obserwacji.

Wyniki obserwacji Kwadrantydów

Kończy się właśnie aktywność pierwszego dużego roju w roku 2018. Pełnia Księżyca oraz niekorzystne warunki obserwacyjne spowodowały że maksimum zostało bardzo słabo pokryte obserwacjami a uzyskane wyniki są wątpliwej jakości. Dla nocy z 3 na 4 stycznia 2018 uzyskano ZHR=31 +- 7.

Kwadrantydy 2018

Gdy po sylwestrowych szaleństwach zapada cisza na niebie widoczne są już pierwsze meteory z roju Kwadrantydów, jednego z największych znanych rojów meteorów. Ze względu na późno wschodzący radiant i bardzo wąskie maksimum jest to rój który często jest trudny do zaobserwowania, często maksimum występuje w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Europie. W tym roku maksimum spodziewane jest 3 stycznia o godzinie 22 UT co sprzyja obserwacjom roju w drugiej połowie nocy. Aktywność roju w ciągu kolejnych godzin po maksimum będzie stopniowo spadać niemniej wzrastająca wysokość radiantu sprawi że obserwowana ilość meteorów pozostanie na dość wysokim poziomie. Główną przeszkodą przy tegorocznych Kwadrantydach będzie Księżyc tuż po pełni. Obecność Księżyca znacząco ograniczy ilość widocznych zjawisk tym niemniej Kwadrantydy w maksimum stanowią widowisko warte uwagi, nawet w tak trudnych warunkach.

Strony

Subscribe to RSS - roje meteorów