roje meteorów

Początek aktywności Perseidów

Na niebie pojawiły się właśnie pierwsze meteory z roju Perseidów. Ten niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny rój meteorów rozpoczyna swoją aktywność na początku trzeciej dekady lipca.

Zbliża się maksimum Lipcowych Pegazydów

Od 7 do 13 lipca na nocnym niebie możemy obserwować pierwszy wakacyjny rój meteorów - Lipcowe Pegazydy. Wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

Nadchodzi maksimum aktywności Lirydów!

Tegoroczne maksimum roju Lirydów wypada na 22.04, wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

Aktywność Kwadrantydów w maksimum na poziomie ZHR=83

Maksimum Kwadrantydów już za nami, na stronie IMO pojawiły się pierwsze wstępne wyniki uzyskane z automatycznego przetwarzania danych nadsyłanych za pomocą elektronicznego formularza obserwacyjnego. Według zebranych danych maksymalny ZHR osiągnął wartość 83, maksimum widoczne jest dla momentu innego niż wcześniej przewidywano.

Kwadrantydy już aktywne

28 grudnia rozpoczyna się aktywność jednego z największych rojów nocnego nieba, jakim są Kwadrantydy. Spodziewane maksimum ma wystąpić 3 stycznia 2017 roku o godzinie 14 UT. Oznacza to że warunki do obserwacji maksimum będą w Europie niekorzystne, moment maksimum i położenie radiantu może faworyzować obserwatorów w Azji, jak też obserwatorów znajdujących się za kołem podbiegunowym północnym.

Przed nami maksimum Ursydów

Od kilku nocy aktywny jest rój Ursydów – ostatni znaczący rój meteorowy w tym roku. Maksimum Ursydów spodziewane jest rano 22 grudnia (w czwartek) o godzinie 9 UT.

Wysoka aktywność Geminidów na dobę przed maksimum

Niespodziewana poprawa pogody w dniu wczorajszym umożliwiła przeprowadzenie obserwacji Geminidów na około dobę przed maksimum. Zaobserwowano wysoką aktywność roju, szczególnie po godzinie 23 UT.

Strony

Subscribe to RSS - roje meteorów