Słońce

Jądro Słońca rotuje szybciej niż jego powierzchnia

Słońce, będące najbliższą i w teorii najlepiej poznaną przez nas gwiazdą, wciąż w dużej mierze stanowi dla naukowców tajemnicę. Z jego fizyką wiąże się szereg zagadek i pytań. Ale być może jedna z tych wątpliwości została właśnie rozstrzygnięta - mowa tu o tempie rotacji jego jądra, czyli tzw. rdzenia słonecznego.

Słońce definitywnie gwiazdą typu słonecznego

Najnowsze badania naukowców z University of Montreal potwierdzają, że Słońce jest przedstawicielem gwiazd typu słonecznego. Wyniki tych analiz, opublikowane w czasopiśmie Science, zakończyły trwającą jak dotąd dyskusję czy Słońce wykazuje typowe zachowania cykliczne jak inne bliskie nam gwiazdy typu słonecznego.

Utracone rodzeństwo Słońca

Czy 4,5 miliarda lat temu, na początku swojego istnienia, nasze Słońce miało rodzeństwo? Najnowsze badania prawie z całkowitą pewnością mówią, że tak. Podobnie jak każda inna podobna do Słońca gwiazda we wszechświecie, nie powstało ono samo, lecz jako część układu podwójnego.

NASA zbada Słońce z bliska ramach misji Parker Solar Probe

Parker Solar Probe - artystyczna wizja sondy badającej koronę słoneczną
NASA ogłosiła, iż misja kosmiczna do badania korony słonecznej będzie nosić nazwę Parker Solar Probe na cześć naukowca, który 60 lat temu w swoich pracach opisywał to co obecnie nazywamy wiatrem słonecznym.

"Niebo na dłoni" nr 5 o Słońcu

Na YouTube opublikowany został piąty odcinek cyklu "Niebo na dłoni". Tym razem możemy posłuchać opowieści o Słońcu. Zachęcamy do obejrzenia tego i pozostałych odcinków!

Nowe wyniki pracy obserwatorium słonecznego Sunrise

Pochmurnego dnia wczesnym latem 2013 roku zespół naukowców zebrany w Szwecji uruchomił balon z największym teleskopem słonecznym, który opuścił Ziemię. Teraz uczeni w nowych publikacjach starają się opisać to, co udało im się wtedy zarejestrować.

Satelita GOES-16 zaczął obserwacje Słońca

Na stronie NASA pokazano pierwsze zdjęcia Słońca wykonane przez satelitę GOES-16 w zakresie ultrafioletowym. Satelita został umieszczony na orbicie pod koniec ubiegłego roku, a zarządzany jest przez inną amerykańską agencję: NOAA.

Strony

Subscribe to RSS - Słońce