tranzyt Merkurego

Tranzyt Merkurego - zdjęcia z NASA

Tranzyt Merkurego sfotografowany przez Solar Dynamics Observatory (SDO)
9 maja 2016 r. Merkury przeszedł na tle tarczy Słońca. Zjawisko obserwowały rzesze miłośników astronomii, a także wiele innych osób. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów z przebiegu zjawiska. Przykładowo NASA opublikowała filmik złożony ze zdjęć tranzytu wykonanych z kosmosu przez Solar Dynamics Observatory (SDO).

Tranzyt Merkurego - internetowe transmisje online (LIVE)

Internetowe transmisje online LIVE - tranzyt Merkurego 9 maja 2016 r.
Dzisiaj jedno najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat. Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca, czyli dokona tranzytu. Nie ma u Was pogody, albo nie możecie obserwować na żywo? Oto kilka transmisji online na żywo (LIVE) z różnych miejsc w Polsce i na świecie zebranych razem.

Dzisiaj tranzyt Merkurego - gdzie go oglądać w Polsce

Tranzyt Merkurego - gdzie oglądać w Polsce?
Dzisiaj od godz. 13:12 na tle tarczy Słońca przez kilka godzin będzie przechodzić planeta Merkury. To bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne. Następna szansa zobaczenia go z Polski dopiero w 2032 roku. Prezentujemy mapę Polski z zaznaczonymi około 50 miejscami, w których organizowane są publiczne pokazy tranzytu Merkurego, a także dokładny harmonogram przebiegu zjawiska.

Tranzyt Merkurego - spis pokazów na żywo i transmisji online

Tranzyt Merkurego - składanka zdjęć
Wkrótce jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat. W poniedziałek 9 maja 2016 r. nastąpi przejście Merkurego na tle tarczy Słońca. Zebraliśmy listę pokazów organizowanych w różnych miejscach w Polsce oraz linki do transmisji internetowych. Jest też mapka.

Wkrótce tranzyt Merkurego - zjawisko roku!

Tranzyt Merkurego - składanka zdjęć
Już 9 maja czeka nas bardzo rzadkie i zarazem bardzo wyjątkowe zjawisko astronomiczne, będzie to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca! Piszemy kiedy je obserwować. Warto przypomnieć, że kilka artykułów na temat tranzytu Merkurego jest także w najnowszej "Uranii" nr 2/2016.

Urania nr 2/2016 - fale grawitacyjne i tranzyt Merkurego

Urania nr 2/2016
Ukazała się "Urania" nr 2/2016. Tematami numeru są fale grawitacyjne oraz majowy tranzyt Merkurego. Dodatkowo dla prenumeratorów w prezencie biuletyn PTMA pt. "Komeciarz".

Tranzyt Merkurego widziany z Marsa

Tranzyt Merkurego widziany z Marsa
Agencja kosmiczna NASA pochwaliła się nietypowymi obserwacjami wykonanymi przez łazik Curiosity z powierzchni Marsa. Sonda zarejestrowała przejście Merkurego na tle tarczy Słońca.
Subscribe to RSS - tranzyt Merkurego