Wenus

Prądy strumieniowe w atmosferze Wenus

Dane zebrane przez japońską sondę kosmiczną Akatsuki odegrały kluczową rolę w niedawnym odkryciu równikowych prądów w niskich i środkowych warstwach atmosfery Wenus. Naukowcy twierdzą, że może okazać się to kluczowe do rozwiązania zagadki fenomenu superrotacji.

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Wenus

Już w nadchodzący czwartek (20.07), na porannym niebie dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska astronomicznego, tym razem Księżyc spotka się z jasną Wenus.

Co będzie pierwszą gwiazdką wigilijną?

Tradycyjnie przed wieczerzą wigilijną wypatrujemy pierwszej gwiazdki na niebie. Jaki obiekt astronomiczny w tym roku wcieli się w tę rolę i o której godzinie zacząć wypatrywanie?

Koniunkcja Wenus z Saturnem

Wieczorem 29.10 (sobota), dojdzie do kolejnej jesiennej koniunkcji dwóch ciał niebieskich, tym razem jasna Wenus spotka się na wieczornym niebie z planetą z pierścieniami.

Czy Wenus jest ciągle aktywna wulkanicznie?

Nasza najbliższa planetarna sąsiadka może wciąż wykazywać aktywność wulkaniczną. Znajdują się na niej młode formacje skalne oraz obszary o podwyższonej temperaturze powierzchni. Takie są wnioski ze spotkania poświęconemu naukom planetarnym, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Pasadenie.

Ekstremalnie wyjątkowa koniunkcja Wenus z Jowiszem!

W nocy z 27/28.08 czekać nas będzie bardzo wyjątkową koniunkcja dwóch ciał niebieskich, tym razem Wenus z Jowiszem.

Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc

W najbliższą nam środę (6 kwietnia), dojdzie na Polskim niebie do kolejnego bardzo rzadkiego i uroczego zjawiska astronomicznego, tym razem dziennego zakrycia i odkrycia Wenus przez Srebrny Glob.

Strony

Subscribe to RSS - Wenus