W Centrum Astronomii UMK odbyły się warsztaty dla młodzieży

Dzisiaj zakończyły się warsztaty w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach dla podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, fundacji wspierającej zdolną młodzież. Dziewięcioro młodych amatorów astronomii przez tydzień poznawało tajniki pracy naukowej w obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Oto co napisali uczestnicy zajęć:

W trakcie warsztatów pracowaliśmy pod okiem polskich astronomów. Nauczyliśmy się pracy z największym polskim radioteleskopem, wyszukiwania egzoplanet, podstaw interferometrii radiowej i wysłuchaliśmy wielu wykładów. Pomimo niesprzyjającej polskiej pogody, udało nam się wykonać pomyślne obserwacje przy pomocy zdalnego teleskopu zlokalizowanego nieopodal Phoenix w Arizonie. Wykonaliśmy zdjęcia m.in. M51, P116 oraz M16. Dowiedzieliśmy się, jak powstają olbrzymie gwiazdy oraz najmniejsze czerwone karły. Poznaliśmy również historię walki pracowników UMK o wolność słowa w czasach PRL-u. Śladami wspomnianych postaci zbudowaliśmy radio detektorowe niewymagające aktywnego źródła zasilania. Wszyscy z nas są zachwyceni spędzonym tu czasem i długo będą wspominać ten wyjazd.

Uczestnicy warsztatów: Urszula Chrośniak, Jakub Boguta, Jan Dziedzic, Adrian Hess, Jan Killjański, Błażej Rozwoda, Jakub Smoliński, Maciej Sobczak, Mateusz Zaremba, pod opieką Sebastiana Soberskiego.

Warsztaty dla podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci odbywają się w toruńskim obserwatorium co roku.

Uczestnicy warsztatów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci na tle radioteleskopów w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Fot.: S. Soberski.

Wspólne zdjęcie z redaktorem naczelnym "Uranii - Postępów Astronomii" (trzeci od lewej w tylnym rzędzie). Fot.: S. Soberski.

Testowanie gadżetu "Uranii" - czapki z latarką. Fot.: S. Soberski.

Zajęcia z astronomii prasowej. Fot.: S. Soberski.

Poznawanie tajników techniki radiowej. Fot.: S. Soberski.

Tablica nie służy tylko do wykładów i prelekcji. Fot.: S. Soberski.

Czapka Uranii na głowie, "Komeciarz" w dłoni - uśmiech uzasadniony. Fot.: S. Soberski.

Jeden z wykładów. Fot.: S. Soberski

A tutaj inna z prelekcji. Fot.: S. Soberski.

Jak zbudować radio - teoria. Fot. S. Soberski.