III Festiwal Ciemnego Nieba

Plakat promujący III Festiwal Ciemnego Nieba

W dniach 8-10 sierpnia  bieżącego roku odbędzie się III Festiwal Ciemnego Nieba organizowany w miejscowości Sopotnia Wielka. Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji, w tym koncerty muzyczne oraz obserwacje obiektów nocnego nieba.

Uczestnicy festiwalu podczas obserwacji będą mogli skorzystać z Obserwatorium Astronomicznego umiejscowionego na dachu jednej z miejscowych szkół oraz z Mobilnego Obserwatorium, teleskopów, lunet i lornetek dostarczonych przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Możliwe będzie również korzystanie z własnego sprzętu obserwacyjnego.

Głównym wydarzeniem związanym z obserwacjami nocnego nieba będą obserwacje Perseidów oraz pokaz zjawiska odkrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc. Prowadzone będą również obserwacje planet, obiektów głębokiego nieba oraz plam na Słońcu. Dla osób ceniących sobie komfort obserwacji dostępne będą łóżka polowe wypożyczane w dostępnej cenie.

Ważnym elementem programu Festiwalu będzie popularyzacja wiedzy z zakresu zanieczyszczenia świetlnego. Sopotnia Wielka jest pierwszym obszarem w Polsce, na którym wprowadzono ochronę ciemnego nieba. Walkę z zanieczyszczeniem świetlnym na tym obszarze podjęło Stowarzyszenie POLARIS - OPP, które jako oficjalna filia partnerska International Dark-Sky Association prowadzi Program Ciemne Niebo.

Poniżej szczegółowy program III Festiwalu Ciemnego Nieba:

8 sierpnia 2015r. (sobota):

12:00 – rejestracja uczestników w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP, wydawanie przepustek wjazdu na Miejsce Obserwacyjne nr 20.

18:00 – zamknięcie drogi z Sopotni Wielkiej na Krzyżowski Groń i od strony Do Dablina dla ruchu kołowego.

20:00 – bieg inauguracyjny z dolnej części drogi w Sopotni Wielkiej na Miejsce Obserwacyjne nr 20 w asyście Mobilnego Obserwatorium ze sprzętem obserwacyjnym.

21:00 – rozłożenie stanowisk obserwacyjnych w wyznaczonych punktach na Miejscu Obserwacyjnym nr 20 (wypożyczenie łóżka polowego – 10zł./os. Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod adresem: kontakt@ciemneniebo.pl).

22:00 – rozpoczęcie obserwacji, prezentacja gwiazdozbiorów, stanowisk teleskopowych, zasad prowadzenia pokazów nocnego nieba i zachowania naturalnej ciemności nocy.

23:00 – początek koncertu plenerowego pod gwiazdami: Rafcox Rafał Gęborek, członkowie Stowarzyszenia Muzyka Jutra i inni.

0:30 – rozpoczęcie przygotowań do obserwacji zjawiska zakrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc (tylko faza odkrycia ok. godz. 1:10).

3:00 – zakończenie obserwacji w terenie.

(w przypadku zachmurzenia)

21:00 – prezentacja wirtualnego nieba nad podświetlaną makietą Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0 oraz zasad ochrony ciemnego nieba (seans 45min. biletowany 10zł./os.)

23:00 – początek koncertu we wnętrzu Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej: Rafcox Rafał Gęborek, członkowie Stowarzyszenia Muzyka Jutra i inni (wstęp – 10zł/os. Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod adresem: kontakt@ciemneniebo.pl ).

1:00 – wirtualny pokaz zjawiska odkrycia gwiazdy Aldebaran przez Księżyc za pośrednictwem Internetu na pokładzie YSS.

2:00 – zakończenie programu.

9 sierpnia 2015r. (niedziela):

13:00 – zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego na dachu miejscowej szkoły w Sopotni Wielkiej – teleskopowy pokaz Księżyca oraz próby obserwacji planet w dzień.

14:00 – pokazy plam na Słońcu za pomocą teleskopu przenośnego sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

15:00 – otwarcie stanowiska porad na temat redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, możliwość skonsultowania z działaczami Programu Ciemne Niebo, dystrybucja ulotek i wzorów pism o interwencje w przypadku uciążliwego światła, panel dyskusyjny w siedzibie POLARIS-OPP.

18:00 – prezentacja wystawy meteorytów zlokalizowanej w siedzibie POLARIS-OPP.

21:00 – obserwacje planety Saturn sprzed siedziby POLARIS-OPP za pomocą różnych teleskopów.

22:30 – mini-maraton Messiera, czyli pokaz obiektów typu mgławice, galaktyki i gromady gwiazd wraz z podkładem muzyki kosmicznej spod kopuły Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanego na dachu miejscowej szkoły (uwaga – liczba miejsc ograniczona! Wymagana wcześniejsza rezerwacja pod adresem: kontakt@ciemneniebo.pl ).

1:00 – zakończenie pokazów w Obserwatorium.

(w przypadku zachmurzenia)

23:00 – zakończenie programu.

10 sierpnia 2015r. (poniedziałek)

21:00 – pokaz planety Saturn za pomocą teleskopów sprzed siedziby POLARIS-OPP.

22:00 – terenowa obserwacja meteorów Perseidów na Miejscu Obserwacyjnym nr 3 z użyciem stanowisk w pozycji leżącej (wypożyczenie łóżka polowego – 5zł./os.)

4:00 – zakończenie obserwacji.

23:00 – zakończenie programu

III Festiwal Ciemnego Nieba

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
Ciemne Niebo Polska

Na ilustracji: Plakat informacyjny III Festiwalu Ciemnego Nieba. Źródło: Ciemne Niebo Polska.