IX Konferencja SOK PTMA już za nami!

W dniach 8-9 października 2016 roku, w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach odbyła się IX Konferencja SOK PTMA. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „30 lat zorganizowanych obserwacji komet w Polsce”.

8 października o godz. 12:00 Prezes kieleckiego Oddziału PTMA - Mikołaj Sabat, otworzył IX Konferencję Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Po 10 latach przerwy było to zapewne wspaniałe i wyjątkowe przeżycie dla każdego z uczestników konferencji, które z pewnością zapadnie na długo w pamięci.

Prelegenci zaprezentowali rożne prace dotyczące tematyki komet. Były to głównie zagadnienia związane z prowadzonymi aktualnie badaniami nad kometami oraz ich ewolucją na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Prelegentami IX Konferencji byli między innymi: dr Krzysztof Ziołkowski, który wygłosił referat pt. „Komety a sprawa polska”, dr Marek Kubala „Czy dr Antoni Wilk zaobserwował rozpad komety Mellisha?”, Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów prezentując swoją pracę pt. „Jak złapać kawałek komety”, dr Tomasz Ściężor wygłosił pracę pt. „30 lat zorganizowanych obserwacji komet w Polsce”, dr Paweł Kankiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosił pracę pt. „Komety na orbitach wstecznych”, dr Michał Drahus z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie wygłosił prelekcję pt. „Czasowo rozdzielcza spektroskopia milimetrowa odsłania tajemnice komet”, oraz Grzegorz Sęk „Kometa Humasona”.

Prelegentem, można by rzec wyjątkowym, był również odkrywca komety C/2015 F2 (Polonia) - Michał Kusiak, który wygłosił aż dwie swoje prelekcje. Pierwsza z nich odnosiła się bezpośrednio do historii odkrycia komety C/2015 F2 (Polonia) i nosiła tytuł - „Perspektywy amatorskiego odkrywania komet w dobie dużych projektów przeglądowych. Historia odkrycia C/2015 F2 Polonia”, natomiast druga pt. „C/2008 Y12 SOHO i międzyplanetarny kompleks komety Machholz 96P. 20 lat misji sondy SOHO, najlepszego łowcy komet w historii astronomii”.

Na koniec Prezes oddziału PTMA Kielce - Mikołaj Sabat zaprezentował przedostatnią prelekcję pt. „Obserwacje komety C/2014 Q2 (Lovejoy) w SOK PTMA”, a redaktor portalu "Urania-Postępy Astronomii" - Adam Tużnik jako ostatni wygłosił prelekcję pt. „Komety jako kosmiczne taksówki życia”.

Po wygłoszeniu wszystkich prac w niedzielę 9 października około 16:30 nastąpiło uroczyste zamknięcie IX Konferencji SOK PTMA przez Mikołaja Sabata. Warto również dodać, że samej konferencji towarzyszył bardzo ciekawy pokaz w planetarium. Nie zabrakło także rozmów dotyczących dalszej działalności Sekcji Obserwatorów Komet w najbliższych latach.

W planach Sekcji jest również zorganizowanie następnej, jubileuszowej, X Konferencji, która najprawdopodobniej odbędzie się również w Niepołomicach, we wrześniu przyszłego roku.

Autor: Adam Tużnik

Strona IX Konferencji SOK PTMA

Na zdjęciu:
Grupowe zdjęcie uczestników IX Konferencji SOK PTMA w Niepołomicach. Fot. Grzegorz Zieliński.