Sonda New Horizons sfotografowała obiekt z Pasa Kuipera

Obiekt 1994 JR1 z Pasa Kuipera
Sonda kosmiczna New Horizons znajduje się już daleko poza Plutonem, którego minęła w połowie ubiegłego roku. Ostatnio udało się jej sfotografować inny obiekt z Pasa Kuipera, oznaczony jako 1994 JR1.

NASA zaprezentowała zdjęcia wykonane 7 i 8 kwietnia 2016 r. Przedstawiają ruch ciała o nazwie 1994 JR1, które należy do Pasa Kuipera, rozciągającego się poza orbitą Neptuna i składającego się z obiektów podobnych do planetoid. Zdjęcia udało się wykonać z odległości 111 milionów kilometrów od 1994 JR1, czyli zdecydowanie bliżej niż w listopadzie 2015 r., kiedy to amerykańska sonda poprzednio fotografowała obiekt. Wtedy było to 280 milionów kilometrów.

Naukowcy ustalili, iż ciało niebieskie 1994 JR1 ma średnicę 145 kilometrów i okrąża Słońce po orbicie oddalonej o ponad 5 miliardów kilometrów. Udało się także wyznaczyć okres obrotu obiektu dookoła swojej osi, który wynosi 5,4 godziny. Dodatkowo doprecyzowano znajomość położenia i orbity, osiągając dokładność do 1000 km, czyli lepszą niż zazwyczaj w przypadku innych ciał z Pasa Kuipera.

Badacze mówią, że najnowsze ustalenia pozwalają odrzucić hipotezę sprzed kilku lat, że obiekt 1994 JR1 mógłby być quasi-księżycem Plutona.

NASA dopiero zdecyduje czy misja New Horizons będzie przedłużona o dalsze badania obiektów w Pasie Kuipera. Aktualnie sonda znajduje się na trajektorii kierującej ją do obiektu 2014 MU69, koło którego ma szanse przelecieć 1 stycznia 2019 r. Być może sonda przeprowadzi badania z różnych odległości około 20 ciał z Pasa Kuipera.

Misja New Horizons prowadzona jest przez NASA. Start z Ziemi nastąpił 19 stycznia 2006 r., a 14 lipca 2015 r. sonda minęła Plutona jako pierwsza w historii.

Źródło: NASA

Zdjęciu u góry (a także animacja poniżej):
Obiekt 1994 JR1 z Pasa Kuipera sfotografowany przez sondę Nnew Horizons (wskazany strzałką). Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute.

Ilustracja poniżej:
Krzywa zmian blasku obiektu 1994 JR1 z Pasa Kuipera. Udało się wyznaczyć okres rotacji, który wynosi 5,4 godziny. Źróło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute.