Przejdź do treści

Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej wygrywają tegoroczny European Rover Challenge

erc

Dobiegła końca czwarta edycja zawodów European Rover Challenge, w którym rywalizowały łaziki marsjańskie zbudowane przez 400 konstruktorów z sześciu kontynentów. Zwyciężył zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Zawody odbywały się od 14 do 16 września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Impreza była otwarta dla publiczności, a na miejscu można było uczestniczyć w pokazach i warsztatach przygotowanych na największej w historii konkursu Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych. ERC 2018 zaszczyciło także wielu gości specjalnych.

Marsjański konkurs


Do finału zawodów zakwalifikowało się w tym roku 35 drużyn z 20 krajów. W miniony weekend na specjalnie przygotowanym torze ich konstrukcje rywalizowały w czterech konkurencjach terenowych.

Najtrudniejszą z nich okazała się być „ślepa” jazda nawigacyjna, gdzie łaziki musiały samodzielnie docierać do wyznaczonych punktów, korzystając jedynie ze znaczników QR umieszczonych na torze. Trzy z czterech konkurencji odbywały się na specjalnym torze symulującym teren marsjański. Aby go zbudować, trzeba było przywieźć 250 ton ziemi.

Pracy łazików przyglądało się trzynastoosobowe jury składające się z inżynierów i geologów planetarnych z polskich i światowych firm sektora kosmicznego.

Najlepszy w tym roku okazał się zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Na drugim miejscu znaleźli się zawodnicy z zespołu Raptors Politechniki Łódzkiej. Podium uzupełniła drużyna Robotics for Space Exploration z Uniwersytetu w Toronto.

Jedną z nagród wręczonych zwycięskiej drużynie jest możliwość wzięcia udziału w analogowej misji marsjańskiej AMADEE-2020, która odbędzie się na Półwyspie Arabskim w 2020 roku.

Nie tylko rywalizacja


Trzy dni wydarzenia wypełnione były pokazami, konkursami i wykładami wyjątkowych gości. W piątek na teren zawodów przyjechał Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), członek ekspedycji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W sobotę wykład na temat przyszłego osadnictwa na Marsie wygłosił dr Robert Zubrin – założyciel Mars Society. Z kolei w niedzielę Artemis Westenberg, założycielka organizacji Explore Mars, opowiadała o tym, czy możliwe jest, by już w 2033 roku na powierzchni Czerwonej Planety wylądowali ludzie.

Oprócz wykładów na odwiedzających czekała Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych. Można było tam wziąć udział w warsztatach budowania rakiet, obejrzeć z bliska roboty marsjańskie czy spróbować swoich sił w sterowaniu niewielkim łazikiem marsjańskim.

Na terenie imprezy swoje stoisko miało także czasopismo „Urania – Postępy Astronomii”. Odwiedzający nas mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania była prenumerata naszego czasopisma.

European Rover Challenge – największa impreza robotyczno-kosmiczna na świecie dobiegła końca. Pozostaje mieć nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, która będzie cieszyć się równie wysokim albo może jeszcze większym zainteresowaniem!

Źródło: ERC

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Zwycięzcy European Rover Challenge 2018 - zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Źródło: ERC.

Reklama