Przejdź do treści
Dodane przez czart - 18 lip 2019

Projekt Apollo w filmach fabularnych

 

Przedstawiamy Wam kilka wartych obejrzenia filmów fabularnych, które albo przedstawiają wydarzenia z przebiegu amerykańskiego projektu Apollo, którego celem było lądowania na Księżycu, albo mocno do nich nawiązują. Przy czym należy mieć na uwadze, że są to właśnie filmy fabularne, a nie dokumentalne, więc poza tym, że opierają się na faktycznych wydarzeniach i rzeczywistych osobach, to część akcji stanowi po prostu wyobrażenie autora scenariusza lub reżysera, albo została wymyślona dla ciekawszego dla widza przebiegu fabuły.

 

Pierwszy człowiek (First Man) - plakat filmu

 

Pierwszy człowiek

Tytuł angielski: First Man

Premiera: 19.10.2018 (Polska), 29.08.2018 (świat)

Reżyseria: Damien Chazelle

Gatunek: biograficzny, dramat

 

Film przedstawia życie Neila Armstronga od czasów gdy pracował jako pilot testowy samolotu X-15, poprzez początki kariery astronauty, pierwszy lot w kosmos (Gemini 8), udział w projekcie Apollo i historyczny lot Apollo 11 w 1969 r. "Pierwszy człowiek" próbuje przedstawiać Armstronga nie jako legendę, a jako zwykłego człowieka, który ma swoje problemy osobiste, z którymi musi się uporać (np. śmierć dwuletniej córki w 1962 r.), próbuje realizować się zawodowo, ale tutaj droga do końcowego sukcesu też nie jest prosta. Film jest świetnie zrealizowany technicznie, natomiast są momenty, w którym może widza nużyć. Film dostał Oscara za najlepsze efekty specjalne.

 

 

Ukryte działania

Tytuł angielski: Hidden Figures

Premiera: 24.02.2017 (Polska), 25 grudnia 2016 (świat)

Reżyseria: Theodore Melfi

Gatunek: biograficzny, dramat

 

Fabuła filmu "Ukryte działania" skupia się na losach trzech kobiet pochodzenia afroamerykańskiego (Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson), które pracowały w NASA, a wcześniej w jej poprzedniczce: NACA, jako "ludzkie komputery" lub "komputery w spódnicach", wykonując żmudne obliczenia m.in. na potrzeby ustalania orbit dla statków kosmicznych. Film przedstawia ich zmagania z ówczesnymi realiami Stanów Zjednoczonych (dyskryminacja rasowa, dyskryminacja kobiet), a w tle ukazane są kolejne etapy amerykańskiego programu kosmicznego.

 

 

Świat na talerzu

Angielski tytuł: The Dish

Premiera: 15.09.2000 (świat)

Reżyseria: Rob Sitch

Gatunek: dramat, komedia

 

Akcja filmu rozgrywa się w Australii w Parkes Observatory, gdzie znajduje się radioteleskop, który był jedną z trzech stacji wykorzystywanych przez NASA do odbioru sygnału od statku Apollo 11 podczas lądowania na Księżycu, umożliwiając telewizyjną transmisję z tego historycznego wydarzenia. Globalną widownię tej transmisji na żywo ocenia się na 600 milionów ludzi. W filmie pokazane są różnice kulturowe pomiędzy Australijczykami i Amerykanami pracującymi wtedy przy radioteleskopie. Wiele scen rozgrywa się w sterowni radioteleskopu. Przy czym w fabule wprowadzono też fikcyjne postacie oraz pozmieniano niektóre szczegóły wydarzeń dla uzyskania bardziej dramatycznego efektu.

 

 

Apollo 13

Premiera: 3.11.1995 (Polska), 22.06.1995 (świat)

Reżyseria: Ron Howard

Gatunek: dramat

 

Film pt. "Apollo 13" opowiada o misji kosmicznej o tej samej nazwie. Lot Apollo 13 miał być kolejnym, trzecim, można powiedzieć że już "rutynowym", lądowaniem astronautów na Księżycu. Okazał się pechowy. "Houston, we have a problem..." - w trakcie lotu zaczęły się awarie. Akcja filmu pokazuje dość realistycznie zmagania załogi z zaistniałymi problemami. Film trzyma w napięciu nawet jeśli wiemy jak to wszystko potoczyło się w rzeczywistości. Film dostał dwa Oscary.

 

 

Przed projektem Apollo

 

Pierwszy krok w kosmos

Tytuł angielski: The Right Stuff

Premiera: 21.10.1983 (świat)

Reżyseria: Philip Kaufman

Gatunek: dramat

 

"The Right Stuff" opowiada o początkach amerykańskiego programu kosmicznego, aż do projektu Mercury. Film został nagrodzony czterema Oscarami

 

 

 

Autor: Krzysztof Czart