Przejdź do treści

7 faktów o fosforowodorze na Wenus jako biosygnaturze

 

14 września 2014 r. ogłoszono odkrycie w chmurach Wenus fosforowodoru (fosfiny), wykluczając jednocześnie jego niebiologiczne pochodzenie. Może to więc oznaczać, że są oznaką występowania jakiego życia biologicznego w atmosferze tej planety.

 

Szczegóły opisaliśmy w osobnym artykule, zachęcamy także do przeczytania wywiadu z doktorem Januszem Pętkowskim, polskim astrobiologiem mającym udział w odkryciu. Natomiast poniżej zebraliśmy siedem faktów o fosforowodorze w kontekście traktowania go jako potencjalne ślady życia.

 

Image

Wizualizacja budowy cząsteczek fosforowodoru (składających się z fosforu i wodoru, wzór chemiczny PH3), wykrytych w atmosferze Wenus. W tle fragment Wenus. Źródło: ESO/M. Kornmesser/L. Calçada & NASA/JPL/Caltech.

 

Argumenty za tym, że fosforowodór na Wenus może być oznaką istnienia tam życia biologicznego:

 

1. Nauka nie zna reakcji chemicznych i fotochemicznych między związkami chemicznymi w atmosferze (ani minerałami na powierzchni Wenus), które mogłyby prowadzić do powstania fosforowodoru. Niezależnie od tego, czy reakcja zachodziłaby w atmosferze, czy pod powierzchnią planety.

 

2. Krople kwasu siarkowego z których są zbudowane chmury Wenus nie są dobrym środowiskiem do produkcji fosforowodoru. Kwas siarkowy utlenia fosforowodór (niszczy go) zamiast produkować.

 

3. Wulkany wytwarzają jedynie śladowe ilości fosforowodoru, a nie takie, które naukowcy wykryli w atmosferze Wenus. Związek ten nie powstał również w wyniku trzęsień ziemi, bo na Wenus ich nie stwierdzono.

 

4. Fosforowodór nie mógł zostać przyniesiony na Wenus przez meteoryty i komety.

 

5. Wyładowania elektryczne w atmosferze Wenus (błyskawice, pioruny) nie są w stanie produkować wystarczających ilości fosforowodoru. Tylko śladowe ilości, które nie są wystarczające do wyjaśnienia ilości tego związku które wykryliśmy w atmosferze Wenus.

 

6. Wiatr słoneczny (naładowane cząstki emitowane przez Słońce) zatrzymuje się w górnych warstwach atmosfery - nie dochodzi do warstwy chmur, nie może brać udziału w tworzeniu fosforowodoru.

 

7.  Fosforowodór może być produkowany przez jakieś kompletnie nieznane procesy fotochemiczne lub geologiczne, nie wiadomo, ale nie jest to prawdopodobne.

 

Więcej informacji:

W chmurach Wenus odkryto potencjalne ślady życia

Fosforowodór to niezwykłe odkrycie - wywiad z doktorem Januszem Pętkowskim

Więcej artykułów na temat astrobiologii

Najnowsze wiadomości dotyczące astrobiologii

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: materiały prasowe Science PR