Przejdź do treści


Dobble
to jeden z najpopularniejszych tytułów na sklepowych półkach. Ta prosta gra testująca spostrzegawczość doskonale sprawdza się podczas zabaw z dziećmi, ale i w czasie luźniejszych spotkań w gronie dorosłych. Nic więc dziwnego, że znaleźć można już Dobble 1, 2, 3 dla najmłodszych, Kids przeznaczone dla trochę starszych dzieci, czy też tematyczne Dobble: Gdzie jest Dory? lub Dobble: Auta. Wydawnictwo Rebel przygotowało jednak również coś dla fanów Gwiezdnych wojen! Metalowa puszka z Dobble: Star Wars zawiera 55 kart z symbolami związanymi z najpopularniejszą kinową serią science fiction.

Dobble: Star Wars
to tak naprawdę kilka minigier bazujących na spostrzegawczości. Zasady wszystkich są zbliżone, a główną osią rozgrywki jest odnajdowanie identycznych symboli na kartach. Brzmi banalnie i nudno? Może i tak, ale całe piękno Dobbli kryje się w tym, że pozornie widoczne na pierwszy rzut oka symbole wcale nie są takie łatwe do odnalezienia. Są one poodwracane i różnią się wielkością, tak że niekiedy może się wydawać, iż dwie karty nie posiadają wspólnych znaczków. Co nie jest prawdą, bo zawsze można znaleźć na nich parę symboli. Bezapelacyjnie tego typu zabawa sprawdza się najlepiej w większym gronie, jednak i we dwoje można spędzić chwilę szukając na czas symboli.

Czym różni się edycja Star wars od podstawowych Dobbli? Na pewno poziomem trudności. Logo serii nie znalazło się na pudełku tylko po to, by przyciągnąć klientów. Wśród symboli znajdują się takie, które powinien skojarzyć każdy (jak na przykład Gwiazda Śmierci czy Darth Vader), ale część z nich może sprawić trudności nawet osobom interesującym się uniwersum wykreowanym przez George'a Lucasa. Przykłady? Kilka rodzajów statków kosmicznych (Gwiezdny Niszczyciel, Y-Wing, myśliwiec TIE i TIE/x1), różne postacie (obok znanego wszystkim Yody pojawia się między innymi Greedo czy też... Muzyk z Kantyny Mos Eisley!). W metalowej puszce oprócz instrukcji znajduje się więc też niewielka ściąga, na której przedstawiono i podpisano wszystkie zawarte na kartach obrazki. W pierwszych partiach będzie ona na pewno często używana, więc trochę szkoda, że w pudełku znalazł się jej tylko jeden egzemplarz.

Dobble: Star Wars
dobrze sprawdzą się jako gra dla maniaków Gwiezdnych wojen, powinny też ucieszyć osoby lubiące te kinowe produkcje i szukające trochę trudniejszej wersji zwykłych Dobbli. Pierwszych kilka partii prawdopodobnie będzie wymagało zaglądania do ulotki z symbolami, ale po pewnym czasie nie powinno stanowić to już problemu. Tak więc nie jest to pozycja dla wszystkich – osoby z dziećmi sięgną raczej po którąś z prostszych odsłon, a niedzielni gracze lubiący wyciągnąć jakąś imprezową planszówkę zdecydują się raczej na klasyczne, popularne Dobble.

   
Podstawowe informacje o grze "Dobble: Star Wars":

Liczba graczy: 2 - 8 osób
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 10 - 15 minut
Wydawca: REBEL.pl
Projektanci: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor PolouchineAutor tekstu: Wiktor Szafranowicz