Srebrne historie nie są typową karcianką, lecz zagadkami umożliwiającymi wspólną zabawę. Należą do tej samej serii, co popularne Czarne historie, przedstawiające opowieści kryminalne. W niewielkim, srebrnym pudełeczku znajduje się 50 kart (z zagadką na jednej i jej rozwiązaniem na drugiej stronie) oraz instrukcja. By móc zasiąść do Srebrnych historii potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Jedna z nich zawsze wciela się w dowódcę czytającego zagadkę i znającego jej rozwiązanie. Pozostali gracze – nie ma narzuconego ich górnego limitu – po wysłuchaniu krótkiej opowieści mogą wspólnie naradzać się i zadawać pytania dowódcy, by znaleźć jej rozwiązanie. Ciekawą opcją jest wariant dla "miłośników przygód", w którym pytania muszą być tak sformułowane, by dowódca mógł odpowiedzieć na nie "tak" lub "nie".
Srebrne historie skierowane są raczej do młodszych graczy i nie będą stanowić wyzwania dla osób interesujących się astronomią. Mogą stanowić jednak ciekawe narzędzie edukacyjne, gdyż sprawdzają nie tylko wiedzę, lecz również umiejętności dedukcyjne. W opowiadanych historiach liczy się niemal każde słowo, które może naprowadzić na właściwie rozwiązanie zagadki. W tym celu w instrukcji wypisano kilka podstawowych faktów, które mogą pomóc młodszym graczom. Znajdują się tam informacje takie jak to, że Słońce jest gwiazdą, rok świetlny jednostką odległości, a wszechświat „działa jak odkurzacz”, dlatego nie ma w nim powietrza.
Opowieści w grze są różnorodne, a wśród nich znajduje się 15 trudniejszych i bardziej zdradliwych, oznaczonych specjalną ikoną. Srebrne historie są grą jednorazową – po poznaniu rozwiązania zagadki nie ma sensu siadać do niej ponownie – jednak w rolę dowódcy można wcielać się nawet kilkukrotnie. Nie jest to pozycja na długie wieczory, ale doskonale sprawdzi się na przykład w podróży czy podczas wolnej chwili. Mimo że to zabawa głównie dla dzieci, to i dorośli mogą spróbować w niej swoich sił i sprawdzić, jak wypada połączenie ich wiedzy oraz zdolności kojarzenia faktów.
Podstawowe informacje o grze "Srebrne historie":
Liczba graczy: 2 - bez ograniczeń
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ?
Wydawca: G3
Projektant: Andrea Köhrsen
Autor tekstu: Wiktor Szafranowicz