Przejdź do treści
Seria Star Wars odżyła dzięki Przebudzeniu Mocy, nowemu filmowi z tego uniwersum. Wygląda na to, że właściciel praw do marki, Disney, planuje wycisnąć z niej tyle, ile się da. To dobra wiadomość nie tylko dla fanów kinowego hitu, ale też dla miłośników gier planszowych! Tytułów osadzonych w świecie Gwiezdnych Wojen już teraz nie brakuje, lecz kolejne na pewno znajdą swoich odbiorców. Tym bardziej, że planszówki i karcianki z tego uniwersum skierowane są do wszystkich, od początkujących, po wymagających zaawansowanych graczy. Co takiego oferują Gwiezdne Wojny bez prądu?



Dobble: Star Wars
Wyliczankę warto zacząć od najprostszego tytułu, którym są Dobble: Star Wars. Ta imprezówka charakteryzuje się banalnymi zasadni, wymaga jednak sporo spostrzegawczości – jej celem jest odnajdywanie wspólnych symboli na kartach. Każdą parę łączy jedynie jedna ikonka, więc zadanie nie jest łatwe. Tym bardziej, że obrazki różnią się ułożeniem oraz rozmiarem. Naturalnie znajomość postaci, pojazdów i przedmiotów ze świata Gwiezdnych Wojen również jest nieodzowna. Niektóre z symboli na kartach nie nalezą do najprostszych, a ten łączący obie karty należy poprawnie nazwać. Jest to więc produkt przeznaczony raczej tylko dla fanów serii. Karty zamknięte są w poręcznej puszce, dzięki czemu Dobble: Star Wars bez problemu można zabrać ze sobą na wycieczkę czy spotkanie ze znajomymi. Gra jest dostępna w języku polskim, a tekst znajduje się jedynie w instrukcji, nie na kartach.



Timeline: Star Wars
Druga z prostych i przystępnych gier – Timeline – również sięgnęła po popularne Gwiezdne Wojny. W przeciwieństwie do opartych na historii gier z serii (np. Timeline: Polska, Timeline: Nauka i odkrycia) kart z wydania Star Wars nie można łączyć z innymi zestawami. Dlaczego? Ponieważ przedstawiają one wydarzenia z filmowej trylogii. Zasady zabawy pozostają niezmienione, należy więc dopasować chronologię scen do tych, wyłożonych już na stole. Timeline: Star Wars dostępne jest jedynie w języku angielskim i należy o tym pamiętać, gdyż na kartach jest trochę więcej tekstu, niż na tych z innych gier z serii. Podobnie jak i w przypadku Dobbli, tak i kosmiczny Timeline przeznaczony jest raczej dla fanów filmów z uniwersum Gwiezdnych Wojen.



Carcassonne: Star Wars
Kolejny prosty klasyk, który doczekał się swojej wersji opartej na Gwiezdnych Wojnach, dostępnej również po polsku. Tym razem zabawa nie wymaga od graczy specjalistycznej wiedzy, więc po Carcassonne'a mogą sięgnąć już nie tylko maniacy świata wykreowanego przez George'a Lucasa. Polegająca na dokładaniu kafelków, prosta i intuicyjna mechanika jest siłą tej serii. Klasyczna wersja gry osiągnęła na całym świecie ogromną popularność, doczekała się też masy dodatków oraz edycji specjalnych (jak np. Carcassonne: Gorączka złota). Łącząc popularność obu marek można więc zakładać, że Carcassonne: Star Wars trafi pod strzechy wielu domów i będzie bawił zarówno młodszych, jak i starszych planszówkowiczów.



Star Wars: Star Battle
To nowe wcielenie gry Na polach Flandrii autorstwa znanego projektanta, Martina Wallace'a. Planszówka jest ciekawą alternatywą dla osób, które zaintryguje nazwisko autora oraz karciana mechanika tytułu, jednak nieprzekonanych do wojennych realiów pierwowzoru. Ikonografia na kartach może lekko zniechęcać, jednak zabawa oparta jest na prostych regułach, które nie powinny sprawiać problemów nawet początkującym planszówkowiczom.



Star Wars: Imperium vs Rebelia
To już druga gra w zestawieniu, która jest po prostu gwiezdnowojennym wcieleniem innej pozycji. Imperium vs Rebelia to nic innego niż Zimna wojna: CIA vs KGB, niewielka karcianka dla dwóch osób. W przeciwieństwie do oryginału, wersja Star Wars może pochwalić się ładnymi grafikami. Nie jest to wymagająca gra dla doświadczonych planszówkowiczów, lecz powinna sprawdzić się jako wstępniak dla mniej ogranych fanów Gwiezdnych Wojen.



Star Wars: Przeznaczenie
To zupełna nowość na rynku. Jest to kolekcjonerska gra karciano-kościana, w której można wcielić się w postaci z Ciemnej lub Jasnej strony Mocy. Karty reprezentują różnych bohaterów lub złoczyńców, podczas gdy kości odpowiadają ich umiejętnościom oraz broniom. W sklepach dostępne są dwa zestawy podstawowe (po jednym dla każdej ze stron) oraz małe pakiety dodatkowe zawierające kilka kart i jedną kostkę. Gratka dla miłośników kolekcjonerskich karcianek i Gwiezdnych Wojen.



Star Wars: Gra karciana
Kolejna karcianka osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen, tym razem zaliczająca się do gier LCG. Living card game to format dla osób, których nie przekonuje kolekcjonerska strona gier i często związane z tym wysokie koszty najsilniejszych kart. W tym systemie zawartość wszystkich dodatków jest znana, a te ukazują się w większych lub mniejszych pudełkach. Nie oznacza to, że żywe gry karciane są tańsze od kolekcjonerskich, ale brak ryzyka i nutki hazardu polegającego na kupowaniu losowych kart w małych zestawach stanowi dla wielu dużą zaletę. Star Wars: Gra karciana to także uczta dla wzrokowców, gdyż ilustracje na kartach są bardzo miłe dla oka. To ciekawa pozycja dla miłośników Gwiezdnych Wojen grywających w parach, nie bojących się jednak ewentualnych wydatków na dodatki.



X-Wing
To już nie typowa planszówka, a gra bitewna. Figurki myśliwców, karty pilotów i kości używane podczas kosmicznych starć. Do zabawy nie używa się planszy, a modele statków "latają" po stole, lub specjalnie dokupionej do tego macie. Również w tym tytule występuje spory element kolekcjonerski, a ceny dodatkowych statków nie są niskie. Zaletą jest jednak ich dość szczegółowe i porządne wykonanie. Dla miłośników rywalizacji, w Polsce istnieje całkiem sprawna scena turniejowa, a Galakta na bieżąco wydaje w naszym języku wszystkie pojawiające się dodatki.



Star Wars: Armada
Armada zmienia skalę działań znaną z X-Winga, skupiając się już nie na niewielkich myśliwcach, a dużych, znanych też z filmów statkach. X-Wingi występują w niej w postaci całych eskadr, a duże figurki głównych pojazdów robią wrażenie. Rozgrywka jest zbliżona do tej znanej z gry o myśliwcach i też bazuje na miarkach oraz kościach. Wielkie pudło z zestawem startowym może jednak odstraszać wysoką ceną, którą trzeba zapłacić za figurki w tej skali.



Star Wars: Rebelia
Strategia pełną gębą! Dwuosobowe zmagania o kontrolę nad galaktyką pełne są klimatu Gwiezdnych Wojen i emocji. Podobnie jak i Armada, Rebelia ma swoją cenę, ale wielkie pudło zawiera ponad 100 figurek, masę kart oraz znaczników. Gra przebojem wdarła się na czołówki rankingów serwisu Board Game Geek i podbiła serca planszówkowiczów. To pozycja godna uwagi wszystkich zaawansowanych graczy!



Star Wars: Imperium atakuje
Kolejny duży tytuł, pozwalający wcielić się w dzielnych bohaterów walczących z Imperium. To gra przygodowa oparta na scenariuszach, w której jedna osoba wciela się w Imperium, podczas gdy pozostałe wspólnie próbują osiągnąć wyznaczane przez kolejne przygody cele. W czasie kampanii śmiałkowie zdobywają sprzęt oraz rozwijają swoje umiejętności. To najbardziej fabularna pozycja spośród tych wymienionych, która zapewni dziesiątki godzin dobrej zabawy. Regrywalności dodają jej różnego rodzaju dodatki, zawierające kolejne figurki i karty.


Autor: Wiktor Szafranowicz