Przejdź do treści
Co roku na rynku ukazują się setki gier planszowych. Wśród nich są pozycje dla dzieci, rodzinne, przygodowe, skłaniające do wysiłku umysłowego gry typu euro, karcianki... Śledzenie ich wszystkich jest praktycznie niemożliwe. Popyt na różnego rodzaju wiadomości i recenzje szybko jednak zaczął być zaspokajany przez powstające serwisy, blogi, kanały wideo, fora i grupy. W tym krótkim tekście postaram się przybliżyć kilka prężnie działających miejsc, w których można znaleźć informacje o grach planszowych w języku polskim. Na początku trzeba jednak wspomnieć o portalu...Board Game Geek
Największa na świecie baza gier planszowych i strona społecznościowa poświęcona temu hobby. Oprócz ogromnej liczby tytułów, zdjęć, rankingów, ocen i komentarzy znajdują się tam również dedykowane im fora, ale też nowinki i konkursy. Na BGG spotkać można również wielu znanych, ale też tych mniej popularnych autorów gier planszowych oraz wydawców. To też miejsce, do którego warto zajrzeć szukając odpowiedzi na pytania związane z zasadami, instrukcji do gier czy modyfikacji tworzonych przez użytkowników. Na poszczególnych stronach poświęconych konkretnym tytułom znajdują się również odnośniki do materiałów wideo zagranicznych recenzentów, dzięki BGG można więc poznać np. popularne kanały Rahdo czy The Dice Tower.

Mimo że korzysta z niej spore grono planszówkowiczów z Polski, strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Barierą dla początkujących graczy może być również trochę mało przejrzysty interfejs portalu.

   

Forum gry-planszowe.pl
Działające pod skrzydłami portalu Games Fanatic forum o grach planszowych jest największym tego typu miejscem w Polsce. Można tam nie tylko rozmawiać o planszówkach, szukać porad na temat zasad lub atrakcyjności danych tytułów, ale też kupować, wymieniać lub sprzedawać gry. Warto zajrzeć tam również podczas poszukiwań osób chętnych na planszówki w naszym mieście. Przejrzysty podział na działy ułatwia nawigację, więc znalezienie pożądanych informacji nie powinno stanowić większego problemu.

Facebook – grupa Gry planszowe
Także najpopularniejszy serwis społecznościowy gromadzi planszówkowiczów. Grupa jest dość chaotycznym miejscem, w którym można znaleźć niemal wszystko, od pytań o zasady i wybór gry, poprzez recenzje, zdjęcia i relacje z rozgrywek. To również dobre miejsce do rozpoczęcia poszukiwań innych grupy poświęconym planszówkom, jak np. Gry planszowe – spragnieni recenzji, Planszówkowy bazar pod skrzydłami Pegaza, Konkursy planszówkowe czy Planszówkowy kadr.

   

Blogi planszówkowe
To strona będąca agregatem wpisów z polskich blogów poświęconych planszówkom. Jeśli nie szukasz niczego konkretnego, a chcesz jedynie przejrzeć nowe artykuły o grach planszowych, to właśnie tam powinieneś się udać.

Świat Gier Planszowych
Strona niegdyś poświęcona magazynowi o tym samym tytule, dzisiaj aspiruje do miana polskiej bazy gier planszowych i nowinek poświęconych hobby. To miejsce, które zechcecie odwiedzić szukając informacji o nowościach wydawniczych rodzimych firm.

Oprócz informacyjno-dyskusyjnych miejsc wymienionych wyżej o grach planszowych można poczytać również w zrzeszających różnych redaktorów serwisach lub platformach blogowych, takich jak:
Board Times
Games Fanatic
Poltergeist zrodzony z fantastyki
Przystanek Planszówka
ZnadPlanszy

Popularnością cieszą się również polscy wideorecenzenci, jak na przykład:
Board Game Girl
Board Games TV
Gambit
Game Troll TV
Geek Factor
Granie w chmurach
Planszolandia
Wookie

Oprócz nich w sieci znaleźć można też wiele blogów
poświęconych grom, między innymi:
Blog na wolny czas
Ciekawe gry
For2players
Gram bez prądu
Gram na planszy
Gra warta świeczki
Kostkarnia
Kostki zostały rzucone
Okiem PowerMilka
Turlnij

Blogosfera planszówkowa jest spora i wciąż się rozwija. Podane wyżej strony są jedynie wycinkiem tego, co Internet oferuje fanom gier planszowych.  Doskonałym miejscem do znalezienia swoich ulubieńców mogą być wspominane wcześniej Blogi planszókowe lub też dział z ciekawymi linkami o planszówkach na forum. Nieśmiało zapraszam również na prowadzone przeze mnie wraz z żoną Planszówki we dwoje, na których poczytacie nie tylko o grach dla dwojga!

Autor: Wiktor Szafranowicz