Przejdź do treści

ESA wybrała nazwę dla miejsca lądowania na komecie

Agilkia, dawniej obszar J, to tutaj wyląduje Philae
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki konkursu na nazwę dla miejsca, na którym wyląduje próbnik Philae. Automatyczna sonda ma osiąść na jądrze komety 67P/Churyumov–Gerasimenko w ramach misji Rosetta.

Wyniki zostały ogłoszone 4 listopada 2014 r. Wcześniej obszar wytypowany do lądowania oznaczano literą J. Była to pozostałość z procesu selekcji, w którym początkowo wybrano 10 obszarów, oznaczając je kolejnymi literami alfabetu. Po kolejnych analizach najlepszy okazał się rejon J.

Od tej pory jednak obszar J będzie mieć nazwę: Agilkia. Nazwa ma związek z Egiptem, podobnie jak nazwa misji - Rosetta i nazwa lądownika - Philae. Agilkia to wyspa na Nilu w południowym Egipcie. To stamtąd na wyspęFile (Philae) przeniesiono kompleks starożytnych budowli, w tym Świątynie Izydy, gdyż teren File został przeznaczony pod zalanie wodą ze względu na budowę Tamy Asuańskiej.

Jury wybierające nazwę obradowało od 16 do 22 października, wybierając spośród ponad ośmiu tysięcy zgłoszeń ze 135 krajów. Nazwa Agilkia okazała się najpopularniejsza - zaproponowało ją aż 150 uczestników konkursu. Niestety aż tyle osób nie mogło zdobyć nagrody, którą będzie cieszyć się Alexandre Brouste z Francji. Jego nagrodą będzie wyjazd do Centrum Kontrolnego Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech, aby stamtąd śledzić lądowanie Philae na komecie.

Długo oczekiwane lądowanie na komecie Czuriumowa-Gierasimienki zaplanowane zostało przez ESA na 12 listopada. Operacja rozpocznie się o godzinie 9:35 polskiego czasu, gdy sonda Rosetta wypuści lądownik Philae. Będzie wtedy znajdnować się 22,5 km od centrum komety. Lądownik będzie przez około siedem godzin zbliżać się do jądra i w końcu na nim osiądzie. Potwierdzenie czy wszystko poszło zgodnie z planem powinno dotrzeć na Ziemię około 17.00 polskiego czasu.

W misji Rosetta biorą udział polscy naukowcy. W szczególności Polacy są konstruktorami elementów penetratora MUPUS w lądowniku Philae, a także wchodzą w skład zespołów naukowych innych eksperymentów prowadzonych w ramach tej misji kosmicznej.

Więcej informacji:

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)

Na zdjęciu:
Miejsce lądowania Philae. Zdjęcie wykonała sonda Rosetta w dniu 30 października 2014 r. z odległości 26,8 km od centrum komety. Rozdzielczość wynosi 2,27 m/piksel. Fot.: ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0.



Reklama