Przejdź do treści

Sonda Mars Express dostrzegła bardzo dziwną chmurę na Marsie

img

Bardzo dziwna, wydłużona chmura jest od połowy września widoczna na zdjęciach Marsa w okolicy jednego z wulkanów. Fotografie z sondy Mars Express zaprezentowała dzisiaj Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Od 13 września europejska sonda Mars Express wykonała już setki fotografii chmury ciągnącej się od okolic marsjańskiego wulkanu Arsia Mons. Chmura ciągnie się na 1500 km w kierunku zachodnim od wulkanicznej góry oraz zmienia się wraz z upływem czasu.

Czyżby to był wybuch wulkanu? W internecie pojawiły się nawet teorie spiskowe na ten temat, przykładowo iż niedawne awarie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, czy łazika Opportunity to celowe działanie NASA mające ukryć to co widać na zdjęciach.

Wyjaśnienie jest jednak dużo mniej sensacyjne. Naukowcy uważają, że chmura nie ma związku z wybuchem wulkanu. Arsia Mons swoją ostatnią aktywność wulkaniczną miał kilkadziesiąt milionów lat temu. Natomiast chmura składa się prawdopodobnie z lodu wodnego i należy do tzw. chmur orograficznych. Ten rodzaj chmur powstaje na skutek wpływu ukształtowania terenu na przepływ powietrza. Chmury formują się po nawietrznej stronie wysokiej góry. W przypadku Arsia Mons powstają wzdłuż południowo-zachodniej strony wulkanu i są normalnymi zjawiskami w tym rejonie.

Na zdjęciu z 10 października, które ESA zaprezentowała dzisiaj, widać chmurę jako bardzo długie białe pasmo ciągnące się na 1500 km w kierunku zachodnim od Arsia Mons. Sama wulkaniczna góra ma średnicę około 250 km.

Jak wskazuje ESA, niedawno na półkuli północnej Marsa było przesilenie zimowe (16 października). Na kilka miesięcy przed tym momentem aktywność chmurotwórcza generalnie nad dużymi wulkanami zanika. Z kolei przez pozostałą część roku wulkaniczne szczyty są skryte w chmurach.

Sezonowe chmury, takie, jak widoczna obecnie, były już obserwowane w latach 2009, 2012 i 2015.

Wydłużona chmura na Marsie ciągnąca się na 1500 km od wulkanu Arsia Mons. Zaznaczono układ współrzędnych na Marsie oraz kilka najwyższych wulkanów. Źródło: ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao, CC BY-SA 3.0 IGO.

 

Więcej informacji:

 

Źródło: ESA

 

Na zdjęciu u góry:

Wydłużona chmura na Marsie ciągnąca się na 1500 km od wulkanu Arsia Mons. Zdjęcie wykonano 10.10.2018 r. przy pomocy sondy Mars Express. Źródło: ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao, CC BY-SA 3.0 IGO.

 

 

Reklama