Przejdź do treści

Sonda Mars Express dostrzegła bardzo dziwną chmurę na Marsie

img

Bardzo dziwna, wydłużona chmura jest od połowy września widoczna na zdjęciach Marsa w okolicy jednego z wulkanów. Fotografie z sondy Mars Express zaprezentowała dzisiaj Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Od 13 września 2018 roku europejska sonda Mars Express wykonała już setki fotografii chmury ciągnącej się od okolic marsjańskiego wulkanu Arsia Mons na 1500 kilometrów w kierunku zachodnim i zmieniającej się w czasie.

Czyżby to był wybuch wulkanu? W internecie pojawiły się nawet teorie spiskowe na ten temat – np. że niedawne awarie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, czy łazika Opportunity to celowe działanie NASA mające ukryć to, co widać na zdjęciach.

Wyjaśnienie jest jednak dużo mniej sensacyjne. Naukowcy uważają, że chmura nie ma związku z wybuchem wulkanu. Arsia Mons ostatnią aktywność wykazał kilkadziesiąt milionów lat temu. Natomiast chmura składa się prawdopodobnie z lodu wodnego i należy do tzw. chmur orograficznych, które powstają na skutek wpływu ukształtowania terenu na przepływ powietrza. Chmury formują się po nawietrznej stronie wysokiej góry. W przypadku Arsia Mons powstają wzdłuż południowo-zachodniej strony wulkanu i są normalnymi zjawiskami w tym rejonie.

Na zdjęciu z 10 października, które ESA zaprezentowała dzisiaj, chmurę widać jako bardzo długie białe pasmo ciągnące się na 1500 kilometrów w kierunku zachodnim od Arsia Mons. Sama wulkaniczna góra ma średnicę około 250 kilometrów.

Jak wskazuje ESA, niedawno na półkuli północnej Marsa nastąpiło przesilenie zimowe (16 października). Na kilka miesięcy przedtem aktywność chmurotwórcza generalnie zanika nad dużymi wulkanami, a z kolei przez pozostałą część roku wulkaniczne szczyty są skryte w chmurach.

Sezonowe chmury, takie, jak widoczna obecnie, były już obserwowane w latach 2009, 2012 i 2015.

Wydłużona chmura na Marsie ciągnąca się na 1500 kilometrów od wulkanu Arsia Mons. Zaznaczono układ współrzędnych na Marsie oraz kilka najwyższych wulkanów. Źródło: ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao, CC BY-SA 3.0 IGO

 

Więcej informacji:

 

Źródło: ESA

 

Na zdjęciu u góry:

Wydłużona chmura na Marsie ciągnąca się na 1500 kilometrów od wulkanu Arsia Mons. Zdjęcie wykonano 10 października 2018 roku przy pomocy sondy Mars Express. Źródło: ESA/GCP/UPV/EHU Bilbao, CC BY-SA 3.0 IGO

Reklama