Przejdź do treści

Udane starty rakiet z Rosji i Chin

img

W czwartkową noc na świecie przeprowadzono dwa starty rakietowe. Z Chin wystartowała rakieta Długi Marsz 4B z teledetekcyjnym satelitą obserwacji środowiska Haiyang-2B, a z Rosji na rakiecie Sojuz został wyniesiony ładunek wojskowy Lotos-S1.

Chiński start


Chiny wysłały na orbitę z kosmodromu Taiyuan satelitę Haiyang-2B, reprezentującego 2. generację statków obserwacji oceanów serii Haiyang. Ładunek został wyniesiony przez rakietę Długi Marsz 4B, która wystartowała 25 października o 0:57 czasu polskiego.

Satelita Haiyang-2B będzie obserwował powierzchnię oceanów w świetle mikrofalowym, dzięki czemu zmierzy prędkości wiatru i temperaturę powierzchni wód. Oprócz radiometru mikrofalowego satelita został wyposażony w radar do badania topografii oceanów, instrument DORIS oraz laser do precyzyjnej orbitografii oraz skaterometer atmosfery do pomiaru wektora wiatru na powierzchni wód.

Satelita będzie operował na heliosynchronicznej orbicie o wysokości 973 km.

Powrót Sojuza


Do startów rakietowych powróciła rakieta Sojuz, która dwa tygodnie temu miała awarię podczas lotu z astronautami w misji Sojuz MS-10 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosjanie przeprowadzili z kosmodromu Plesieck start 4. wojskowego satelity programu satelitów zwiadowczych Liana. Rakieta wystartowała 25 października o 2:15 czasu polskiego. Start zakończył się powodzeniem i satelita trafił na prawidłową orbitę.

Rakieta Sojuz FG wyniosła ładunek na niską orbitę okołoziemską o wymiarach 240 na 900 km. Ostatecznie satelita o własnym napędzie wyrówna orbitę do kołowej.

Nadal nie zakończyło się śledztwo, mające na celu ustalić przyczyny awarii lotu załogowego. Najprawdopodobniej jednak bezpośrednią przyczyną awaryjnego powrotu astronautów było nieprawidłowe odczepienie się jednego z bocznych członów rakiety.

Mimo problemów, rakieta Sojuz FG będzie w najbliższym czasie często wykorzystywana. Już 3 listopada powinna polecieć z kolejnym satelitą nawigacji GLONASS, a kilka dni później “europejska wersja” rakiety wyniesie z Gujany Francuskiej komercyjny ładunek. 18 listopada odbędzie się natomiast start do ISS z towarem w kapsule Progress.

Źródło: NS
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4B startująca z satelitą Haiyang-2B. Źródło: Xinhuanet.

Reklama