Przejdź do treści

100 odcinków Astronarium

Astronarium - plansza startowa

Popularnonaukowy cykl telewizyjny i youtubowy pt. „Astronarium” ma już 100 odcinków! Premiera setnego odbyła się dzisiaj. Poświęcono go najważniejszym odkryciom w astrofizyce w ciągu ostatnich stu lat.

Program „Astronarium” zaczął być emitowany w 2015 roku na antenie Telewizji Polskiej. Zaczynał od anteny TVP Regionalna (obecnie nazywana TVP 3), był też w TVP Polonia, przez pewien czas nawet na TVP 1, a obecnie można go obejrzeć w ogólnopolskim paśmie TVP 3. Skumulowany zasięg pojedynczego odcinka (premiera plus powtórki na różnych kanałach) przekracza milion widzów.

Od początku wszystkie odcinki są także dostępne do oglądania w Internecie na oficjalnym kanale „Astronarium” na YouTube. W tej formie uzyskały do tej pory łącznie ponad 16 milionów wyświetleń, kanał ma obecnie ponad 92 tysiące subskrybentów. Najpopularniejszy z internetowych odcinków zbliża się powoli do miliona wyświetleń. Jest to odcinek nr 18 o odległościach we Wszechświecie (a dokładniej ma obecnie 894 tysiące odsłon).

Producentami „Astronarium” są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (TVP) oraz Telewizja Polska. Finansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrania realizuje zespół z TVP Bydgoszcz. Prowadzącym program jest Bogumił Radajewski. Warto dodać, że partnerem programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.

„Astronarium” otrzymało nagrodę Popularyzator Nauki 2017 w kategorii „Media” w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zachęcamy do obejrzenia „Astronarium” nr 100, które zamieszczamy poniżej:

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama