Przejdź do treści

11. lot z satelitami telekomunikacyjnymi OneWeb

img

Rakieta Sojuz 2.1b wysłała na orbitę kolejną partię satelitów brytyjsko-indyjskiej sieci telekomunikacyjnej OneWeb.

Start przeprowadzono 14 października 2021 r. o 11:40 czasu polskiego. Rakieta Sojuz 2.1b z górnym stopniem Fregat startowała ze stanowiska 1S na kosmodromie Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji. Lot przebiegł pomyślnie i wszystkie 36 satelitów trafiło na prawidłową niską orbitę okołoziemską.

Była to już 11. misja poświęcona budowie sieci OneWeb – mającej dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu dla rządów firm i użytkowników cywilnych. Na orbicie do tej pory znajdowało się 322 działających satelitów. Po dzisiejszym locie jest ich już 358, a ich łączna planowana liczba w pierwszej fazie budowy sieci to 648. Jeszcze w tym roku OneWeb ma uruchomić swoją usługę dla wybranych klientów w wyższych szerokościach geograficznych północnej półkuli.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji o wysokości 1200 km.

Po raz 6. spółka Starsem przeprowadziła misję orbitalną OneWeb z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. Satelity tej flotylli latają też na rakietach Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie oraz Kourou w Gujanie Francuskiej.

Była to już ostatnia misja poświęcona budowie sieci OneWeb w 2021 r. W przyszłym roku zostanie przeprowadzonych kolejne 8 lotów, aby ukończyć budowę pierwszej części systemu.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Roskosmos/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z misją OneWeb 11 z kosmodromu Wostocznyj. Źródło: Roskosmos.

Reklama