Przejdź do treści

11. paczka satelitów Starlink na orbicie

img

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę 11. porcję satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Razem z nimi na rakiecie podróżowały trzy satelity obserwacyjne SkySat firmy Planet Labs.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wystartowała 18 sierpnia o 16:31 czasu polskiego ze stanowiska SLC-40. Lot przebiegł pomyślnie i po około 13 minutach górny stopień rakiety wypuścił trzy satelity SkySat, a kilkadziesiąt minut później - 58 satelitów Starlink V1.0.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 wykonał już swój 6. lot. To kolejny rekord firmy SpaceX w ponownym wykorzystaniu dolnych członów rakiety. Egzemplarz o numerze seryjnym B1049 wykonał misje: Telstar 18V w 2018 r., Iridium-NEXT 8 w 2019 r. oraz trzy misje satelitów Starlink (L0, L2 i L7 - ostatnia, w czerwcu br.). Po raz kolejny udało się też lądowanie stopnia po wykonanej misji na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.


Starlink L10

Było to już 11. wysłanie paczki satelitów telekomunikacyjnych Starlink na orbitę i 10. wysłanie paczki, składającej się z satelitów w nietestowej wersji V1.0. Licząc z testowymi satelitami V0.9 - firma SpaceX umieściła już na orbicie 653 urządzenia.

Starlink to - budowana przez firmę SpaceX - sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, mająca zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub niedostępny.

 


Więcej o sieci Starlink na naszej specjalnej stronie


 

Każdy z wysłanych w tym locie satelitów Starlink waży około 260 kg i jest wyposażony w specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową o wysokości 550 km.

SpaceX chce jeszcze w tym roku uruchomić usługę satelitarną dla użytkowników w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Firma zapowiada, że po wykonaniu 24 startów flotylla Starlink będzie pokrywać swoim zasięgiem większość zaludnionych terenów planety.


SkySat 19-21

Jako ładunek dodatkowy misji, na orbitę poleciały ostatnie trzy satelity SkySat firmy Planet Labs, dostarczającej komercyjne obrazowania Ziemi.

Firma Planet Labs operuje flotyllą około 150 satelitów obserwacji Ziemi - ponad 100 mniejszych satelitów Dove do częstych rejestracji obrazów niższej rozdzielczości oraz 18 satelitów SkySat, uzyskujących dokładniejsze obrazy.

Każdy z wysłanych satelitów ma masę 110 kg i jest zbudowany na bazie platformy SkyBox firmy Space Systems/Loral. Optyka satelitów wysłanych w dzisiejszym locie umożliwia uzyskiwać obrazy o rozdzielczości 50 cm/px.

 

Na podstawie: SpaceX/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Starlink L10. Źródło: SpaceX.

Reklama