Przejdź do treści

XII Letnia Szkoła EAAE: 29 czerwca–6 lipca 2022 roku

Na zdjęciu: Otoczenie schroniska Orle w Górach Izerskich. Źródło: MOA

Powracamy w tym roku do Orla, gdzie już trzykrotnie mieliśmy okazję doskonalić umiejętności dydaktyczne i obserwacyjne!

Polski Oddział organizacji European Association for Astronomy Education (EAAE) wspólnie z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach zapraszają na kolejną – już dwunastą – Letnią Szkołę Astronomiczną. Organizowana jest ona przede wszystkim z myślą o nauczycielach i innych osobach chcących doskonalić metody nauczania astronomii i rozwijać umiejętności w tej dziedzinie. Zaproszeni są również wszystkich zainteresowanych astronomią i obserwacjami nocnego i dziennego nieba.

XII Letnia Szkoła odbędzie się od 29 czerwca do 6 lipca 2022 roku w Stacji Turystycznej Orle położonej wysoko w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. W programie przewidziane są – jak zwykle – wykłady profesjonalnych astronomów, warsztaty oraz obserwacje nieba, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Uczestnicy będą mieli dostęp do bogato wyposażonej pracowni astronomicznej (teleskopy, aparaty fotograficzne, laptopy).

Planowo część „wykładowa” powinna zakończyć do 3 lipca, a następne dni to już praktyczne zajęcia warsztatowe, fotografowanie nieba i wydarzenia turystyczne.

I Letnia Szkoła EAAE odbyła się w Niepołomicach w roku 2011. Być może tym razem uda się zrealizować zamierzenie polegające na wjechaniu wieczorem kolejką gondolową ze Świeradowa Zdroju na Stóg Izerski, aby nocne godziny wykorzystać do fotografowania nieba z wieży widokowej na Smrku, znajdującego się już na terenie Czech. Powrót nastąpi tą samą drogą następnego dnia, zatem będzie to nie wycieczka, ale prawdziwa wyprawa. Posiadaczy sprzętu obserwacyjnego i fotograficznego organizatorzy zachęcają do zabrania go ze sobą – okazji do jego użycia będzie sporo.

Udział w szkole jest bezpłatny, trzeba jednak opłacić na miejscu koszty utrzymania – przede wszystkim noclegi (dla uczestników szkoły są w cenie 50 lub 65 zł). Można nocować też we własnym namiocie. W bufecie można zamawiać wyżywienie całodzienne lub wedle życzenia (uwaga: sklepów w okolicy nie ma).


Czytaj więcej:


Źródło: MOA Niepołomice/Obserwatorium w Głogowie

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Otoczenie schroniska Orle w Górach Izerskich. Źródło: MOA

Reklama