Przejdź do treści

20 lat radioteleskopów GMRT

Radioteleskopy GMRT. Źródło: NCRA

Sieć GMRT została formalnie zainaugurowana i otwarta dla światowej społeczności astronomicznej 4 października 2001 roku. W tym roku mija 20 lat pracy tego wyjątkowego obiektu. Aby upamiętnić tę okazję, uczeni planują uroczyste świętowanie jubileuszu 20-lecia GMRT w październiku 2021.

Gdy myślimy o radioteleskopach, często sięgamy pamięcią do dobrze znanej z filmów sieci VLA w Nowym Meksyku. Choć te anteny są malownicze i niesłychanie ważne dla nauki, to nie jedyna taka sieć anten na świecie. Podobna konstrukcja znajduje się na przykład w Indiach.

Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) to sieć (interferometr) anten parabolicznych znajdująca się w pobliżu miasta Pune w Indiach. Układ złożony jest z trzydziestu w pełni sterowanych radioteleskopów o średnicy 45 metrów każdy i obserwuje niebo na metrowych długościach fal. Jest obsługiwany przez Narodowe Centrum Radioastrofizyki (NCRA) należące do Instytutu Badań Podstawowych im. Tata w Bombaju. Interferometr GMRT został opracowany i zbudowany pod kierunkiem prof. Govinda Swarupa w latach 1984-1996.

Bazy interferometryczne mają długość do 25 kilometrów. Sieć została niedawno zmodernizowana, dodano do niej nowe odbiorniki radiowe. Znana jest od tego czasu również jako uGMRT – Upgraded Giant Metrewave Radio Telescope. W 2020 roku GMRT została trzecią indyjską placówką naukową nagrodzoną przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) za nowatorską inżynierię, zaawansowaną technologię i unikalny wkład naukowy w dziedzinie radioastronomii. To ważne wyróżnienie dla tego wyjątkowego teleskopu, zaprojektowanego, zbudowanego i obsługiwanego przez indyjskich naukowców i inżynierów. Warto jednak dodać, że obecnie GMRT używany jest przez radioastronomów z całego świata, w tym odnoszące sukcesy grupy badawcze z Polski.

GMRT został zaprojektowany w dużej mierze jako nowatorskie narzędzie do badania wczesnego Wszechświata. Jednym z celów budowy teleskopu było poszukiwanie silnie przesuniętych ku czerwieni linii promieniowania neutralnego wodoru na fali 21 cm, pochodzących z pierwotnych kosmicznych zagęszczeń tego gazu. Takie badania pomagają nam zrozumieć dawną epokę formowania się galaktyk we wszechświecie. Jednak to jeszcze nie wszystko – astronomowie wciąż używają anten GMRT do obserwacji wielu różnych obiektów astronomicznych, takich jak obszary HII, galaktyki, pulsary, supernowe czy wiatr słoneczny. W sierpniu 2018 roku z pomocą GMRT odkryto najdalszą ze znanych wówczas galaktyk, znajdującą się w odległości 12 miliardów lat świetlnych stąd. 

 

GMRT-antena

Źródło: NCRA

GMRT, NCRA. Image Credit: National Centre for Radio Astrophysics/TIFR

GMRT, NCRA. Image Credit: National Centre for Radio Astrophysics/TIFR

 

I choć rozwój radioastronomii jest imponująco szybki, a anteny GMRT mogą być stopniowo zastępowane przez bardzo nowoczesne instrumenty takie jak LOFAR czy ALMA, indyjski interferometr wciąż odnosi spektakularne sukcesy naukowe, a korzystający z niego uczeni nie powiedzieli jeszcze zapewne ostatniego słowa.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: NCRA/GMRT

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Na zdjęciu: Radioteleskopy GMRT. Źródło: NCRA

Reklama