Przejdź do treści

Zakończył się XXI Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii 2017

W dniach od 10 do 13 sierpnia 2017 roku na XXI OZMA 2017 w Urzędowie była możliwość spotkania się z innymi miłośnikami astronomii z całego kraju. To naprawdę wspaniałe przeżycie!

Podczas zlotu odbyły się między innymi prelekcje i pokazy astronomiczne, a także obserwacje tranzytów planet pozasłonecznych! Tegorocznym obserwacjom towarzyszył jasny Księżyc oraz słynne Perseidy, które co roku są świetną atrakcją rozgwieżdżonego  nocnego nieba.

Warto wspomnieć, że w tegorocznym zlocie udział wzięło ponad 70 uczestników, którzy przyjechali na zlot z różnych miejsc naszego kraju, m. in. z Ustki, Żywca, Bydgoszczy, Krakowa, Ożarowa, Koszalina, Białegostoku czy Włodawy. Podczas wykładów, prelekcji, prezentacji multimedialnych, czy wreszcie wystaw (w tym m. in. wystawy „Ziemia z kosmosu”, która powstała z udziałem członków Szkolnego Koła Astronomicznego "PULSAR" działającego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie) uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania otaczającego nas Wszechświata.

Kolejnymi atrakcyjnymi punktami astronomicznej imprezy był pokazowy start rakiety czy konkurs astronomiczny z atrakcyjnymi nagrodami. Przyznano również nagrodę Grand OZ. Trafiła ona w ręce Gabriela Murawskiego z PTMA Białystok, który przeprowadził dwa udane pokazy obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych (o czym pisaliśmy już wcześniej).

Swoje prelekcje mieli między innymi: Gabriel Murawski – Wiceprezes Oddziału PTMA w Białymstoku - „Jak zaobserwować planetę pozasłoneczną?”, Janusz Ławicki – Prezes Oddziału PTMA w Puławach – „Zjawiska zakryciowe”, „Zaćmienia Słońca i Księżyca, tranzyty”, Adam Tużnik - współredaktor portalu Urania-Postępy Astronomii - "Życie na obcych globach", czy Wiesław Krajewski - Prezes Oddziału PTMA w Lublinie - "Wariacje księżycowe".

Przez te wszystkie dni, a raczej wieczory i noce, zarówno przyjezdni uczestnicy OZMA, jak i wszyscy zainteresowani mogli oczywiście brać udział w otwartych obserwacjach nieba. Niestety podczas nocy perseidów, z soboty na niedzielę z 12 na 13 sierpnia pogoda uniemożliwiła obserwacje. Na szczęście nie zepsuła zaplanowanego na zakończenie zlotu ogniska, podczas którego z koncertem rosyjskiej piosenki poetyckiej wystąpił aktor Teatru Narodowego w Warszawie, Lech Dyblik.

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji XXI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii 2017. Do zobaczenia za rok!

Źródło: urzedow.pl

Opracował:
Adam Tużnik

Film wykonany z materiałów podczas XXI Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii 2017, który miał miejsce w dniach od 10 -13 sierpnia 2017 r. w Urzędowie koło Kraśnika.


Więcej informacji:

Na ilustracji:
Uczestnicy XXI OZMA 2017 na rynku w Urzędowie. Źródło: urzedow.pl

Reklama