Przejdź do treści

21 tajemniczych sygnałów, które prawdopodobnie nie pochodzą od kosmitów

Program SETI (ang. Search for Extraterrestrial Intelligence) istnieje już od blisko sześćdziesięciu lat. W tym czasie pracujący w jego ramach uczeni zarejestrowali sporo fałszywych alarmów – sygnałów, które po uważniejszym zbadaniu okazały się być czymś pochodzącym z naturalnych źródeł promieniowania w Kosmosie. Niedawno jednak pojawiła się nowa, duża inicjatywa SETI mająca na celu jeszcze dokładniejszy przegląd tych wszystkich jedenastu sygnałów, które kiedyś, początkowo wiązano z obcymi cywilizacjami. Naukowcy są niemal pewni, że mają one wciąż bardziej wiarygodne wyjaśnienia – ale twierdzą, że raz na zawsze trzeba to  dobrze sprawdzić.

Przed dwoma laty milioner Yuri Milner przeznaczył aż 100 milionów dolarów na trwający dziesięć lat, zaawansowany program poszukiwania sygnałów od Obcych – jest on dziś znany jako Breakthrough Listen. To jednocześnie najszerzej zakrojony program w ramach projektu SETI od czasu projektu Phoenix z 1995 roku. Breakthrough Listen jest prowadzony przez oddział SETI w Berkeley i angażuje w swe badania szeroką społeczność – także tą pozanaukową. Celem jest tu ogólnoświatowy nasłuch nieba w poszukiwaniu takich sygnałów radiowych, które mogą być sztuczne i generowane przez obce cywilizacje. Do ich poszukiwań wykorzystana jest m. in. moc obliczeniowa zwykłych, domowych komputerów.

Naukowcy zarządzający projektem Breakthrough Listen udostępnili też publicznie duże ilości zebranych jak dotąd danych do wglądu dla każdego, kto chce je analizować w poszukiwaniu ciekawych sygnałów na wąskich pasmach, na tych długościach fali, gdzie prawdopodobieństwo wykrycia sztucznego sygnału jest zdaniem uczonych największe. Pierwszy zestaw danych obejmuje 692 osobnych wyselekcjonowanych źródeł.

Ostatnią dość sensacyjną nowością jest także inicjatywa, w ramach której powstaje obecnie wielkoskalowy projekt wykorzystania napędu laserowego do zasilenia niewielkich statków kosmicznych, które mogłyby dotrzeć do układu Alfa Centauri. Naukowcy (i nie tylko oni) są szczególnie zainteresowani pomysłem bliższego przyjrzenia się położonemu najbliżej Ziemi pozasłonecznemu układowi planetarnemu Proxima Centauri. Będzie to jednak możliwe dopiero za kilka dziesięcioleci.


Czytaj więcej:Źródło: astronomy.com

Zdjęcie: radioteleskop Roberta C. Byrda w Obserwatorium Green Bank w Wirginii Zachodniej. To jeden z najważniejszych ziemskich odbiorników szukających sygnaów ciekawych z punktu widzenia SETI.
Źródło: Jiuguang Wang

Reklama