Przejdź do treści

3. edycja Forum Sektora Kosmicznego odbędzie się pod koniec czerwca

3. edycja Forum Sektora Kosmicznego

W dniach 29 i 30 czerwca odbędzie się Forum Sektora Kosmicznego, najważniejsza konferencja branży kosmicznej w Polsce, która skupia się na kierunkach rozwoju i szansach polskiego sektora kosmicznego. Trzecia edycja wydarzenia organizowanego przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) będzie miała formułę online.

Tegoroczne Forum to wydarzenie długo oczekiwane przez polski sektor kosmiczny. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konferencja, która miała pierwotnie odbyć się rok temu, została przeniesiona na rok 2021.

Po dłuższej przerwie chcemy wrócić do dyskusji nad strategicznymi aspektami rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Przyszedł czas na przedstawienie nowych możliwości rozwoju branży, programów i projektów, dyskusję nad nowymi wyzwaniami stojącymi przed polskim przemysłem kosmicznym – mówi Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Tematami dyskusji Polska w ESA, programy UE i Krajowy Program Kosmiczny

Najważniejszymi punktami w harmonogramie pierwszego dnia konferencji będą panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, z udziałem przedstawicieli administracji publicznej oraz gości z Europejskiej Agencji Kosmicznej, będzie poświęcony możliwościom biznesowym, jakie wiążą się z realizacją naukowych misji kosmicznych. Uczestnicy odpowiedzą także na pytanie, w jaki sposób zwiększyć uczestnictwo polskich podmiotów w programach obowiązkowych ESA.

Drugi panel poruszy tematykę nowych możliwości, które niosą programy kosmiczne realizowane przez Unię Europejską. Europa zainwestowała ogromne środki w rozwój programów kosmicznych, z których najważniejszymi są globalny system nawigacji satelitarnej Galileo oraz największa na świecie cywilna konstelacja satelitów do obserwacji Ziemi Copernicus. Wokół tych systemów powstała także ogromna infrastruktura firm i stworzonych przez nie aplikacji korzystających z dostarczanych przez Galileo i Copernicus danych. W lutym tego roku oficjalnie zainaugurowano program Horyzont Europa na lata 2021-27, z którego europejskie firmy będą mogły uzyskać środki na badania naukowe i innowacyjność. Rusza także Europejski Fundusz Obronny - jego celem jest koordynacja i wsparcie dla inwestycji Państw Członkowskich w takie obszary jak m.in. autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej czy stała obserwacja Ziemi. W panelu wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Ostatni blok tematyczny to długo wyczekiwany przez przedstawicieli sektora Krajowy Program Kosmiczny będący dokumentem wykonawczym Polskiej Strategii Kosmicznej. Celem opracowania i wdrożenia Krajowego Programu Kosmicznego ma być między innymi zbudowanie systemu optymalnych narzędzi wsparcia finansowego, doradczego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego i instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną. Założenia i oczekiwania wobec nowego Programu zostaną przedstawione przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przemysłu.

W programie spotkania B2B i rozstrzygnięcie konkursu o staż

Ważnym elementem Forum będą rozmowy B2B. Przedstawiciele przemysłu będą mieli możliwość odbycia wirtualnych rozmów m.in. z przedstawicielami polskiej delegacji rządowej do ESA oraz oficerami ESA czy EUSPA.

Podczas Forum odbędzie się również ogłoszenie laureatów konkursu stażowego „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego”. Konkurs organizowany jest przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która co roku dofinansowuje do 15 miejsc stażowych w podmiotach sektora kosmicznego. Program skierowany jest głównie do młodych inżynierów rozpoczynających karierę w przemyśle kosmicznym.

Uczestnictwo w Forum jest bezpłatne, jednak należy wcześniej zarejestrować swój udział.

Wstępny program Forum dostępny jest pod linkiem.

Współorganizatorami wydarzenia są Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

O Organizatorze

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego jest jedyną organizacją reprezentującą interesy pracodawców sektora kosmicznego w Polsce. Związek powstał w 2012 r. i zrzesza obecnie ponad 70 podmiotów. Wśród nich są duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz instytuty badawcze, które działają w sektorze kosmicznym, dostarczając produkty oraz usługi dla odbiorców instytucjonalnych i komercyjnych w kraju i za granicą.

ZPSK bierze udział w konsultacjach kluczowych dla sektora kosmicznego aktów normatywnych, założeń programowych oraz rozwiązań instytucjonalnych. ZPSK zabiega także o jak najlepsze rozwiązania regulacyjne, strukturalne i biznesowe, które mogą wzmocnić sektor kosmiczny w Polsce. Ponadto, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego działa na rzecz zwiększenia polskiego udziału w programach kosmicznych Unii Europejskiej, programach Europejskiej Agencji Kosmicznej a także Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych i Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Źródło: ZPSK

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama