XXXIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbędzie się we wrześniu w Olsztynie

Plakat 39. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) informuje, iż XXXIX Zjazd PTA odbędzie  się w Olsztynie w dniach 9-12 września 2019 roku. Aktualnie trwają zapisy na konferencję. Dodatkowo w dniach 7-8 września, również w Olsztynie, spotkają się organizacje pozarządowe związane z astronomią i kosmosem.

Zjazdy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego to duże konferencje naukowe, odbywające się co dwa lata w różnych ośrodkach astronomicznych w kraju. Ich rolą jest bieżący przegląd badań astronomicznych i kosmicznych prowadzonych w Polsce, a także ułatwianie współpracy pomiędzy różnymi polskimi ośrodkami astronomicznymi.

XXIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego zaplanowany jest na 9-12 września w Olsztynie. Astronomów gościć będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Partnerem jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Strona internetowa konferencji: www.pta.edu.pl/zjazd39.

W tym roku w programie konferencji zaplanowano 8 sesji: Astronomia i astrofizyka wielozakresowa (multi-messenger); Duże projekty aparaturowe, przegląd polskiego udziału; Układy planetarne i astrobiologia; Słońce, gwiazdy i obszary międzygwiazdowe; Akreujące obiekty zwarte i ich ewolucja; Galaktyki i ich aktywność; Kosmologia i budowa wszechświata; Popularyzacja nauki: historia i nowe odkrycia.

Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Grzegorz Brona z Creotech Instruments S.A., w okresie od marca 2018 roku do kwietnia 2019 roku – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Podczas inauguracji konferencji poznamy laureatów nagród PTA: Medalu Bohdana Paczyńskiego, który jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Nagrody Młodych PTA – dla młodych naukowców posiadających wybitny dorobek w dziedzinie astronomii oraz Nagrody i Medalu im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie.

XXXIX Zjazd PTA otrzymał patronat od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustawa Marka Brzezina, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego – Artura Chojeckiego, Prezydenta Miasta Olsztyna – Piotra Grzymowicza, Polskiej Agencji Kosmicznej. Z kolei patronatów medialnych udzieliły czasopismo i portal  „Urania – Postępy Astronomii”, „Gazeta Olsztyńska”, Radio UWM FM.

XXXIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego to zadanie finansowane w ramach umowy 779/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Sponsorem jest także firma Mazurskie Miody.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Jest stowarzyszeniem naukowym, ale działa także w zakresie popularyzacji astronomii. Organizuje konferencje, konkursy, przyznaje stypendia, wydaje książki, serię „Proceedings of the Polish Astronomical Society” oraz czasopismo popularnonaukowe „Urania – Postępy Astronomii" – jeden z najstarszych tego typu tytułów na świecie. Jest też wydawcą portalu internetowego „Urania” (www.urania.edu.pl) i współproducentem telewizyjnych serii Astronarium i Astronomia niepodległa. Witryna internetowa PTA ma adres www.pta.edu.pl.

Jest to treść komunikatu prasowego PTA