Przejdź do treści

40+1 lat Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Prof. Artur Ekert

Centrum Fizyki Teoretycznej PAN obchodzi 40 lat istnienia, a w sumie to dokładnie 41 lat istnienia, ponieważ z powodu pandemii oficjalne obchody „się przesunęły” o rok. Z tej okazji instytut zaprasza na wykład popularnonaukowy prof. Artura Ekerta z Oxfordu „W poszukiwaniu szyfru doskonałego”.

W dniach 30 sierpnia - 3 września odbywa się konferencja międzynarodowa z okazji 40-stej rocznicy istnienia Instytutu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Wykłady są dostępne online. Należy jednak się na nie zarejestrować.

W ramach konferencji we wtorek 31 sierpnia o godzinie 20:00 zostanie wygłoszony wykład online w języku polskim o fizyce kwantowej prof. Artura Ekerta z Oksfordu pt. „W poszukiwaniu szyfru doskonałego”.

"W najbliższych latach bez wątpienia kryptografia, a wraz z nią mechanika kwantowa, będzie odgrywać coraz istotniejszą rolę w naszym życiu i w ochronie naszej prywatności". Prof. Artur Ekert w trakcie wykładu opowie historię – od filozoficznej debaty na temat przypadkowości w mechanice kwantowej do tajnej transmisji danych.

Wykład będzie transmitowany na kanale YouTube CFT PAN.

Więcej informacji o wykładzie można znaleźć na stronie CFT PAN.  

Artur Ekert urodził w 1961 roku we Wrocławiu, ale był wychowywany przez babcię w Rzeszowie. Tam chodził do IV LO, gdzie uczył go nieżyjący już Józef Zawadzki. To dzięki niemu Ekert wystartował w krajowej olimpiadzie fizycznej i został jej laureatem w 1978 roku. Kończąc liceum, został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem tej szkoły - dyplomem kopernikowskim. Następnie studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Natomiast doktorat zrobił już na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii.

Prof. Ekert zajmuje się fizyką kwantową, a dokładniej kryptografią kwantową (jest jej współodkrywcą). Jest doradcą m.in. brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw kryptografii. Od 2017 roku pracuje jako profesor fizyki kwantowej w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest też honorowym profesorem Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

W zestawieniu amerykańskiej firmy Clarivate Analytics był on wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. W 2019 r. Nagroda Nobla z fizyki trafiła jednak do Jamesa Peeblesa, Michela Mayora i Didiera Queloza.

Program konferencji rocznicowej można zobaczyć pod linkiem.

Źródło: CTK PAN, Rzeszów. Nowiny24, PAP. Nauka w Polsce

Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama