5. Edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 9 - 15 października, i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalowa będzie zaproszona na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej. Strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi.

Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE rozpocznie się w sobotę 9 października uroczystą Galą otwarcia nad katowicką Rawą. Inaugurację będzie można oglądać także online. 10 października natomiast publiczność zostanie zaproszona na bulwary Rawy (niektóre wykłady będą transmitowane online). Aby wziąć udział tego dnia w festiwalu, należy pobrać bezpłatną wejściówkę. Przestrzeń festiwalowa rozciągać się będzie od rynku w Katowicach poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i tereny pobliskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji. W programie znalazły się warsztaty, wykłady, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty oraz spotkania z polskimi i zagranicznymi gośćmi. Uczestnicy wydarzenia będą mieli do dyspozycji:

• cztery strefy specjalne,
  • dwanaście scen,
  • sześć obszarów wiedzy (w tym m.in. fizyka i astronomia),
  • dwa Przystanki Nauka,
  • „Drzewo opowieści” – przestrzeń, w której czytane będą fragmenty książek Stanisława Lema,
  • dwa obszary warsztatowe.

Na zakończenie dnia 10 października zaplanowano koncert Artura Andrusa.

Z kolei od 11 do 15 października festiwal przeniesie się do przestrzeni internetowej, a każdy dzień będzie poświęcony innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Na wybrane wydarzenia obowiązuje rejestracja.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE powstał dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach po to, aby można było pokazać społeczeństwu Śląska i Zagłębia, czym zajmują się naukowcy za murami budynków akademickich w czterech miastach, w których funkcjonuje Uniwersytet Śląski. Ich mieszkańcy mogą zobaczyć, co jest pasją i profesją śląskich pracowników naukowych.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie ŚFN KATOWICE oraz na Facebooku. Dla ciekawych, co będzie się działo na Festiwalu dostępny jest program na poszczególne dni Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Tegorocznymi Ambasadorami ŚFN w Katowicach są:

• dr Tomasz Rożek - dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki
  • dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i dziennikarz naukowy
  • dr Agata Kołodziejczyk - neurobiolożka i astrobiolożka
  • Wiktor Niedzicki - absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium, wykładowca akademicki
  • Jarosław Juszkiewicz - dziennikarz radiowy i lektor, ściśle współpracujący z Planetarium Śląskim im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
  • prof. Katarzyna Kłosińska - językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego
  • Nicole Stott - astronautka NASA
  • Piotr Baron - dziennikarz i prezenter radiowy
  • dr Arkadiusz Gorzawski - fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskim Źródle Spalacyjnym (ESS)
  • Grupa Filmowa Darwin - filmowcy i youtuberzy
  • Łukasz Wilczyński - popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge
  • Jan Pomierny - producent kreatywny i CEO w Science Now

Wśród Gości Specjalnych na specjalną uwagę zasługują osoby, które będą aktywne w:

1. Strefie Lema:

• Wojciech Orliński - autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, znawca twórczości Stanisława Lema
  • Natalia Zalewska - specjalistka w zakresie geologii Marsa z Centrum Badań Kosmicznych PAN
  • Ada Florentyna Pawlak - antropolożka technologii

2. W obszarze Nauki Ścisłe:

• Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka - dziennikarka popularnonaukowa
  • Anna Stęrzewska (Ania od matmy) - właścicielka platformy do nauki matematyki „Pi razy drzwi”
  • dr Andrzej Kotarba - geograf, klimatolog
  • prof. Marek Stankiewicz - dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie
  • dr Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz naukowy
  • dr Milena Ratajczak - astronomka
  • Mateusz Wolski - prezes zarządu PIAP Space
  • prof. Ryszard Tadeusiewicz - informatyk, automatyk i biocybernetyk, popularyzator nauki
  • prof. Avi Loeb - astronom i fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwacz obcych cywilizacji
  • Laurie Winkless - irlandzka fizyczka i pisarka

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Patronat medialny nad 5. ŚFN KATOWICE objęli Radio 357, ONET.PL, „Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”, „Dziennik Zachodni”, „Gość Niedzielny”, Antyradio, Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, RYBNIK.COM.PL oraz OX.PL.

Festiwal dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Oprac. Paweł Z. Grochowalski