Przejdź do treści

50 lat temu człowiek pierwszy raz stanął na Księżycu

img

Dokładnie 50 lat temu, 20 lipca 1969 roku, człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni Księżyca. Amerykanie zrealizowali ambitny cel postawiony przez prezydenta Kennedy’ego podczas udanej misji Apollo 11.

Pierwszymi astronautami, którzy postawili stopy na Srebrnym Globie, byli Neil Armstrong i Edwin „Buzz” Aldrin. Stało się to podczas misji Apollo 11, która wystartowała 16 lipca 1969 roku na rakiecie Saturn V.

Lądownik Eagle wykonał udane lądowanie i przyziemił na powierzchni Księżyca w piątym dniu misji o 15.17 czasu lokalnego (22.17 czasu polskiego). Chwilę po zgaszeniu silnika lądownika Armstrong wypowiedział słowa, które przeszły do historii: Houston, Tranquility Base here. The Eagle has landed.

Misję Apollo 11 poprzedzało prawie 10 lat intensywnych przygotowań – należało zaprojektować i zbudować potężną rakietę, obmyślić plan misji, zbudować trzyosobowy statek załogowy i lądownik.

Łącznie w ramach programu Apollo na powierzchni Księżyca stanęło 12 astronautów. Udało się 6 lądowań, a ostatnią misją była Apollo 17 w 1972 roku, podczas której astronauci pozostawali na powierzchni naszego naturalnego satelity ponad 3 dni.

Z okazji 50. rocznicy lądowania misji Apollo 11 na Księżycu przygotowaliśmy zbiór materiałów o programie Apollo, jego astronautach, innych misjach księżycowych i tym, co nas czeka w niedalekiej przyszłości w załogowej eksploracji Księżyca. Całość dostępna jest pod adresem urania.edu.pl/apollo11.

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Edwin „Buzz" Aldrin obok amerykańskiej flagi postawionej przez Armstronga. Źródło: NASA.

Reklama